fbpx

Ukrajina: Predĺženie obilnej dohody nie je isté

Reklama
Zdroj foto: Pexels

Kyjev nedokáže vylúčiť, že dohodu, ktorá v čase prebiehajúcej vojny umožňuje vývoz obilnín z ukrajinských čiernomorských prístavov, po 18. máji nepredĺžia. Na tento týždeň nie sú na túto tému naplánované ďalšie rokovania, povedala v pondelok predstaviteľka ukrajinského ministerstva zahraničných vecí.

Ukrajinská veľvyslankyňa so zvláštnym poslaním Oľha Trofimcevová povedala, že Ukrajina dostáva protichodné signály o budúcnosti predmetnej dohody. O jej ďalšom predĺžení sa minulý týždeň diskutovalo v Turecku.

Dohodu o vývoze ukrajinských obilnín cez Čierne more medzi Ruskom a Ukrajinou sprostredkovali vlani v júni Turecko a Organizácia Spojených národov. Dohoda pomohla znížiť ceny potravín vo svete, ktoré narástli v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. V rámci dohody sa z Ukrajiny vyviezlo už viac než 30 miliónov ton obilia a poľnohospodárskych produktov.

V marci platnosť dohody predĺžili iba o 60 dní. Moskva uviedla, že dohodu po 18. máji nepredĺži, ak nebudú splnené jej požiadavky na odstránenie prekážok, ktoré bránia jej vlastnému vývozu obilia a hnojív.

„Celková situácia sa (po rozhovoroch) príliš nezmenila a o obilnej dohode a možnosti jej pokračovania dostávame dosť rozporuplné informácie,“ uviedla Trofimcevová.

Odstúpenie Ruska od tejto dohody je podľa nej možné, no „pre všetkých a hlavne pre ruskú stranu by to znamenalo eskaláciu situácie“. Moskva by si takýmto krokom navyše do budúcna skomplikovala svoju vyjednávaciu pozíciu, dodala.

Veľvyslankyňa povedala, že Ukrajina v apríli vyviezla 2,5 milióna ton poľnohospodárskych produktov napriek spomaleniu využívania obilného koridoru.

Turecký minister obrany Hulusi Akar v piatok oznámil, že predĺženie obilnej dohody je na dosah.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie