Ukrajina volá o pomoc: Patrioty za miliardu majú ZASTAVIŤ ruské PEKLO z neba

Zdroj: Wikimedia commons, Canva
Reklama

Po oznámení bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, že Ukrajina dostane americké systémy protivzdušnej obrany Patriot, zazneli z Kyjeva pozitívne reakcie. Krajina čelí každodenným nočným útokom dronov a rakiet z Ruska a potrebuje posilniť svoju ochranu.

Volodymyr Zelenskyj v posledných týždňoch viackrát zdôraznil, že systémy Patriot sú pre Ukrajinu kľúčové. Moskva totiž útočí v nebývalom rozsahu – vysiela stovky bezpilotných lietadiel a riadených striel s cieľom ničiť infraštruktúru a šíriť chaos. Hoci Trumpov prísľub pomoci zaznel jednoznačne, detaily o počte batérií, ich doručení a pôvode stále nie sú známe. Viac o téme písal portál BBC.

Čo sú vlastne Patrioty?

Systémy Patriot (celým názvom Phased Array Tracking Radar for Intercept on Target) patria medzi hlavné prostriedky protiraketovej obrany americkej armády. Ich účinnosť sa potvrdila len nedávno – v apríli pomohli zneškodniť 13 z 14 iránskych rakiet, ktoré smerovali na základňu Al Udeid v Katare.

Moderné verzie týchto rakiet dokážu ničiť balistické strely krátkeho doletu, riadené strely aj drony – a to až do výšky 15 kilometrov a vzdialenosti 35 kilometrov. Jedna batéria dokáže chrániť plochu približne 100 až 200 štvorcových kilometrov v závislosti od terénu a počtu odpaľovacích zariadení. Pri rozlohe Ukrajiny (vyše 600 000 km²) to však nestačí – Kyjev preto žiada hneď niekoľko ďalších batérií.

Systém Patriot, Zdroj: Wikimedia commons
Systém Patriot, Zdroj: Wikimedia commons

Každá batéria sa skladá zo 6 až 8 odpaľovacích vozidiel, pričom každé nesie až 16 rakiet. Súčasťou sú aj radar, riadiace centrum a generátor, pričom všetko je umiestnené na mobilných platformách. Na obsluhu je nasadených približne 90 vojakov, ale v bojových podmienkach systém obsluhujú len traja vojaci v riadiacej jednotke.

Vysoká cena, zložitá logistika

Cena jednej batérie presahuje miliardu dolárov, pričom jedna raketa stojí až 4 milióny. To je obrovský nepomer v porovnaní s lacnými ruskými dronmi typu Šáhid, ktoré môžu stáť len okolo 50-tisíc dolárov. Nasadenie drahých rakiet proti lacným cieľom tak predstavuje dilemu.

Aby boli Patrioty doručené na Ukrajinu rýchlejšie, USA zvažujú presun systémov od európskych členov NATO – tie by následne dostali nové batérie zakúpené v USA. Podľa agentúry Reuters Trump uviedol, že niektoré z 17 už objednaných batérií by sa mohli na Ukrajinu presunúť „veľmi rýchlo“.

Podľa správy „Military Balance 2025“ vlastnia Patrioty v Európe najmä Nemecko, Grécko, Holandsko, Poľsko, Rumunsko a Španielsko.

NATO hľadá riešenie, ale zásoby sú obmedzené

Generálny tajomník NATO Mark Rutte tento týždeň povedal, že krajiny ako Nemecko, Fínsko, Dánsko, Švédsko a Nórsko by sa mohli zapojiť do dodávok obranných systémov – hoci konkrétne Patriot nespomenul.

Zaznievajú však obavy, že aj americké zásoby sú už na hrane. „Je to náš najviac vyťažený prvok obrany,“ priznal generál James Mingus z americkej armády. Dodal, že jednotka Patriotov v Katare slúžila nepretržite 500 dní – čo len podčiarkuje náročnosť ich nasadenia.

Ukrajina zatiaľ získala šesť plne funkčných batérií: dve z USA, dve z Nemecka, jednu z Rumunska a jednu spoločnú od Nemecka a Holandska, tvrdí britská organizácia Action on Armed Violence.

Patrioty nie sú všeliek

Aj keď sú systémy Patriot mimoriadne účinné, experti upozorňujú, že samy osebe vojnu neukončia. Bývalý americký generál a exveliteľ NATO Wesley Clark pre CNN poznamenal: „Ak to chcete skutočne zastaviť, musíte zasiahnuť Rusko – a to hlboko. Musíte trafiť strelca, nie len šípy, ktoré vysiela.“

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Vojna na Ukrajine