Ukrajinci ponúkajú VOJNOVÉ ZBRANE na internete. Nelegálny OBCHOD prekvitá, tajné služby bijú na POPLACH

ukrajina-zbrane
Ilustračné foto. Zdroj: Canva
Reklama

Pištole rôznych značiek, vrátane obľúbených modelov Glock, sú dostupné už od 120 dolárov (približne 116,33 eur). A to všetko bez akýchkoľvek povolení či zbrojného preukazu. Stačí mať účet v kryptomenách. Zbrane pochádzajúce z Ukrajiny sa dajú jednoducho zohnať prostredníctvom viacerých účtov a kanálov na sociálnej sieti Telegram.

Zbrane na objednávku: Od samopalov po granáty

Ide napríklad o samopal Heckler & Koch MP5 za 490 USD (približne 475,01 eur), brokovnicu 26 za 450 USD (približne 436,23 eur), poloautomatickú pušku Taurus T4 za 820 USD ( 794,91 eur), granát za 130 USD (126,02 eur). Toto sú v súčasnosti údajne ceny za zbrane, ktoré odhalil reportér MF DNES, píše portál idnes.cz.

Ich reportér sa totiž infiltroval medzi týchto predajcov a odhalil fungovanie nelegálneho trhu so zbraňami, ktorý vzbudzuje obavy nielen v Česku, ale aj v celej Európe. Tajné služby varujú, že po skončení vojny by mohlo dôjsť k masívnemu presunu nelegálnych zbraní do západnej Európy.

„Chcem peniaze na kryptoúčte, potom dostanete súradnice, kde budú zbrane ukryté. Čokoľvek povieš, pištole, pušky, samopaly. Za viacero jednotiek ti dám zľavu. Môžem zabezpečiť kuriérsku prepravu kamkoľvek na Ukrajine, v Rumunsku, Turecku. Zvyšok je na vás,“ píše muž, ktorý denne mení svoju identitu.

Zbrane dostupné na pár klikov

Predajca komunikuje na Telegrame. Správy, ktoré posiela, po chvíli zmiznú. Nemôže si z nich urobiť printscreen ani ich uložiť, iba ich odfotiť druhým mobilom na obrazovke. Kanál, na ktorom sa rozpráva s reportérom predstierajúcim záujem o čierny trh so zbraňami, sa denne mení, pôvodné odkazy sú nefunkčné. Ako dôkaz si predávajúci odfotí zbraň s bielym papierom, na ktorý napíše, čo kupujúci chce. A potom natáča videá, ako s nimi strieľa do stromov niekde v lese.

„Dátum? Alebo slovo? Napíšem si ho na papier a odfotím,“ vysvetľuje, ako si overuje, či skutočne vlastní zbraň. Natočí aj video, na ktorom mu kupujúci hovorí, čo má so zbraňou robiť, ktorou rukou ju má držať, kam má mieriť. Do druhého dňa má video. „Všetko funguje,“ hovorí a posiela video, na ktorom bežná pištoľ vystrelí náboj. Takéto zbrane sú v Českej republike pre bežných majiteľov zakázané. Takýchto predajcov sú na Telegrame desiatky.

Strach z povojnovej eskalácie

Preto sa tajné služby obávajú ukončenia vojny na Ukrajine a prílevu neregistrovaných zbraní. Medzi ľuďmi alebo v obehu na Ukrajine sú tisíce čiernych zbraní a ich počet sa od ruskej invázie vo februári 2022 znásobil.

„Všetky stratené a ukradnuté zbrane, ktorých je v súčasnosti 593 000, sú evidované a očíslované a naši európski partneri o týchto zbraniach vedia,“ vypočítava Vadym Dzyubynskyi, šéf kriminálneho úradu ukrajinskej polície, a priznáva, že Ukrajina v minulosti čelila prípadom, keď zbrane záhadne zmizli.

Neskôr redakcia MF DNES zistila, že ukrajinská polícia už vyšetrovala práve toho predajcu, s ktorým reportér komunikoval začiatkom septembra minulého roka. MF DNES nezverejňuje jeho meno ani prezývku, pod ktorou vystupuje na sieti Telegram, ale jednoznačne potvrdila, že ide o toho istého páchateľa, ktorý ponúkal zbrane reportérovi.

Ukrajinská polícia ho vyšetrovala po tom, ako predal pištoľ mužovi, ktorý z nej potom strieľal v bytovom komplexe „Amurskyi“ v Holosivskom okrese Kyjeva.

„Podozrivý komunikoval cez Telegram, vybral si tovar, zaplatil kryptomenou a dostal súradnice úkrytu s pištoľou. Ide o predajcu, ktorý bol populárny v rôznych chatových miestnostiach od septembra 2024,“ opísal policajný hovorca Dmytro Hryščenko.

A samotný predajca sa reportérovi MF DNES priznal. „Aspoň vidíte, že sú funkčné,“ napísal a poslal odkaz na video, ktoré zachytáva práve tento incident. A prezentuje ho ako „recenziu“ svojho tovaru na svojich kanáloch.

České tajné služby ani políciu tieto prípady, keď niekto ponúka zbrane cez Telegram, neprekvapujú.

„BIS a všetky ostatné spravodajské služby európskych demokratických krajín informujú o vážnom riziku pašovania zbraní z Ukrajiny po skončení vojny. Zatiaľ ide o jednotlivé prípady, ktoré spadajú predovšetkým do kompetencie polície. Z pohľadu BIS je v našej zákonnej kompetencii zaoberať sa situáciami, v ktorých ide napríklad o organizovaný zločin, ozbrojené teroristické alebo extrémistické skupiny alebo ktoré sa použitím sily snažia ohroziť demokratické princípy alebo ústavnosť. Takéto informácie zatiaľ nemáme,“ povedal hovorca Bezpečnostnej informačnej služby Ladislav Šticha.

Trofeje z bojiska

Policajti hovoria podobné veci. „Naši ukrajinskí partneri opakovane hovoria, že reklamované zbrane sú zvyčajne trofeje, ktoré na bojisku zanechal nepriateľ. Vlastné zbrane, vrátane tých, ktoré boli poskytnuté v rámci medzinárodnej spolupráce, podliehajú podrobnej registrácii. Mnohé z týchto inzerátov sú aj podvodné – podvodník vyberie platbu a potom sa odmlčí,“ komentovala ponuky policajná hovorkyňa Violeta Sirišťová. Pohyb zbraní od predminulého roka sleduje aj Globálna iniciatíva proti nadnárodnému organizovanému zločinu, ktorá spustila program priameho sledovania zbraní a ich toku do západnej Európy.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia