V Kyjeve sa odohralo dôležité stretnutie medzi najvyššími predstaviteľmi ukrajinskej bezpečnostnej sféry a osobitným vyslancom amerického prezidenta pre Ukrajinu Keithom Kelloggom.
Ukrajinská vojenská rozviedka (DIU) informovala, že brífingu sa zúčastnil jej šéf Kyrylo Budanov spolu s ďalšími kľúčovými osobnosťami – jeho zástupcom Vadymom Skibickým, hlavným veliteľom ozbrojených síl Oleksandrom Syrským, náčelníkom generálneho štábu Andrijom Hnatovom a ministrom obrany Rustemom Umerovom. Informuje portál pravda.
Americkú delegáciu oboznámili s aktuálnou situáciou na fronte a predložili rozsiahlu analýzu budúcich zámerov Kremľa. Podľa Budanova Ukrajina disponuje informáciami o strategických plánoch Ruska, ktoré sa rozprestierajú až do roku 2036. Ich súčasťou je aj príprava na potenciálny ozbrojený konflikt s Organizáciou Severoatlantickej zmluvy.
„Imperiálne ambície Kremľa sa neobmedzujú len na Ukrajinu. Zahŕňajú celú Európu. S podporou Spojených štátov sme však schopní zastaviť Rusko a anulovať jeho vojenský potenciál,“ vyhlásil Budanov na spoločnom brífingu s Keithom Kelloggom.

Z jeho slov vyplýva, že Moskva vníma konfrontáciu s NATO ako reálny scenár a systematicky sa na ňu pripravuje. Ukrajinská rozviedka preto považuje úzku spoluprácu so západnými spojencami za kľúčovú nielen pre svoju obranu, ale aj pre stabilitu celého kontinentu.
Budanov zároveň poďakoval americkej vláde a občanom Spojených štátov za ich neochvejnú pomoc. „Rusko uznáva iba silu. A silou preto dosiahneme trvalý mier,“ dodal.
Munícia zo Severnej Kórey
Podľa šéfa ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyryla Budanova až 40 % arzenálu, ktorý používa Rusko, pochádza zo Severnej Kórey. Ako uviedol, situácia na administratívnej hranici medzi Doneckou a Dnepropetrovskou oblasťou je mimoriadne nestabilná a vyvíja sa veľmi dynamicky. Zároveň vyjadril presvedčenie, že Spojené štáty budú Ukrajinu podporovať aj v najbližšom období. Spoluprácu s tajnými službami západných krajín označil za výnimočne kvalitnú a pripomenul, že ukrajinská obrana je naďalej úzko naviazaná na americkú technologickú podporu – najmä pokiaľ ide o satelitné dáta a systémy včasného varovania.
Od júna 2024, keď Vladimir Putin navštívil Pchjongjang a podpísal dohodu o komplexnom strategickom partnerstve, sa spolupráca medzi Ruskom a Severnou Kóreou výrazne prehĺbila. Moskva neplatí KĽDR len peniazmi – ako odmenu jej poskytuje aj pokročilé elektronické systémy, satelitné technológie a infraštruktúru v oblasti energetiky. Zároveň sa objavili správy, že severokórejské jednotky v tichosti pomáhali ruským silám pri vytláčaní ukrajinských vojakov z územia ruskej Kurskej oblasti.
Šéf ruskej obrany Sergej Šojgu navštívil Severnú Kóreu už trikrát počas posledných troch mesiacov, a dnes sa na trojdňovú cestu do Pchjongjangu vydáva aj šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov. Medzitým neustáva ani tok munície – milióny nábojov, rakiet a delostreleckých granátov sovietskeho typu prúdia z KĽDR do Ruska. Ako priznal Kyrylo Budanov, výroba beží doslova „nepretržite“.
Zároveň sa ruská stratégia útokov pomocou bezpilotných a riadených zbraní dostala na novú úroveň. Len medzi 1. a 9. júlom bolo vypustených 2 219 dronov a 36 rakiet, čo takmer kopíruje júnové čísla – 2 118 dronov a 154 rakiet. Rekord stále drží marec s počtom 4 198 dronových útokov.
Prezident Volodymyr Zelenskyj po stretnutí s Kelloggom označil rokovania za veľmi konštruktívne a zdôraznil, že sa venovali prioritným témam bezpečnosti a budúcnosti mierového riešenia. Počas svojho pobytu v Kyjeve si americký emisár vypočul aj hodnotenia od generála Syrského a šéfa rozviedky Budanova.