Ultimátum Roberta Fica pre SNS a Hlas VYPRŠALO. Danko ŠOKOVAL, ponúkol TOTO riešenie (aktualizované)

fico, pellegrini, danko, šutaj
Predseda SNS Andrej Danko, premiér Robert Fico, predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok, prezident SR Peter Pellegrini. Foto: TASR/, Pavel Neubauer, Martin Baumann, Jakub Kotian, Jaroslav Novák
Reklama

Týždňové ultimátum Roberta Fica k dnešnému dňu vypršalo a rozhoduje sa o osude vládneho trojlístka.

  • AKTUALIZOVANÉ: 17.2.2025, 17:03

Premiér Robert Fico dal koaličným stranám Hlas-SD a SNS čas do dneška, čiže 17. februára, na to, aby zabezpečili v NR SR väčšinu.

Ak sa nedohodnú s poslancami, ktorí opustili ich kluby, premiér v navrhne prezidentovi SR zmeny vo vláde. Šéf SNS Andrej Danko to nazval hrubým porušením koaličnej dohody, urobil tak v otvorenom liste premiérovi.

„S prekvapením som prijal váš list, ktorý je plný technokratického postupu bez akejkoľvek empatie, ktorú si politika vyžaduje. Evidujem vašu novú obľubu verejných listov, hoci ma mrzí, že tieto veci neriešime v súkromí.“ Vyzval premiéra, aby nevytváral tlak a nedehonestoval strany SNS a Hlas-SD. „Vaším krátkodobým riešením je v rozpore s koaličnou zmluvou odobrať strane Hlas-SD ministerstvo a prideliť ho ľuďom, ktorí zradili Hlas-SD a to isté chcete urobiť i s ministerstvom cestovného ruchu a športu. Dokonca núkate miesta na svojej kandidátke i mojim ministrom, čo ma osobne sklamalo,“ uviedol šéf SNS v úvode listu.

  • DOPLNENÁ INFORMÁCIA

Andrej Danko prekvapil

Denník Plus Jeden Deň informoval, že podľa ich zdrojov ponúkol Andrej Danko všetky posty strany. Chce tak zachovať koalíciu a stabilitu súčasnej vlády. „Ustúpil zo všetkých pozícii a vyjadril premiérovi Robertovi Ficovi svoju podporu,“ uviedol zdroj portálu.

„V tejto ťažkej dobe je však dôležité, aby nikto nebol prilepený na svoju stoličku a aby sa každý vedel obetovať s jediným cieľom – zabezpečenia fungovania koalície do budúcna,“ stojí v stanovisku SNS.

Strana verí, že k tejto situácii rovnako pristúpi aj Hlas-SD a Smer-SD. „Predseda SNS je presvedčený, že táto vláda nesmie padnúť, že nemôžu byť vyhlásené predčasné parlamentné voľby, a zároveň verejne deklaruje poďakovanie všetkým ministrom SNS za ich pochopenie vzniknutej politickej situácie,“ uviedla hovorkyňa strany Zuzana Škopcová.

Podľa informácií Televízie Markíza trvalo rokovanie na Úrade vlády približne jednu hodinu. Zúčastnili sa ho Andrej Danko, Matúš Šutaj Eštok či Tomáš Drucker.

Na úrad dorazili bez slova a v tom štýle sa aj pobrali preč z rokovania. Nie sú preto aktuálne známe podrobnosti, či sa trojkoalícia dohodla na ďalšej spolupráci.

Prezident Peter Pellegrini následne popoludní prijal v prezidentskom paláci predsedu vlády Roberta Fica na jeho žiadosť. Spoločne konzultovali aktuálnu politickú situáciu a možnosti jej riešenia.

Je možné, že premiér bude musieť siahnuť po radikálnejšom riešení. Súčasnú vládu by tak zachránila rekonštrukcia vlády, avšak ani to nezaručuje, že získa dostatočnú podporu poslancov, aby mohli vládnuť bez rizika.

  • PÔVODNÁ SPRÁVA

Migaľov rozhovor v Denníku N

Koalícia mala na začiatku volebného obdobia 79 poslancov. Spúšťačom krízy bol odchod trojice poslancov z klubu Andreja Danka. Koncom októbra sa ho rozhodli opustiť Rudolf Huliak, Pavol Ľupták a Ivan Ševčík, ktorí vyjadrili nespokojnosť.

Klub Hlas-SD v tomto roku prišiel o troch poslancov, Roman Malatinec sa pridal k odídencom zo SNS a Radomíra Šalitroša a Samuela Migaľa zo strany vylúčili 24. januára.

K tomuto rozhodnutiu došlo na pracovnom kongrese strany, kde podľa slov predsedu Matúša Šutaja Eštoka obaja poslanci nesledovali žiadne hodnoty strany, ale snažili sa získať nové politické funkcie.

Migaľ následne prilial olej do ohňa rozhovorom v Denníku N. Povedal okrem iného, že okolo neho, Radomíra Šalitroša, Romana Malatinca a Jána Ferenčáka, sa objavil „zvýšený záujem bezpečnostných zložiek“ a že sa „podivné osoby vypytujú na veci zo súkromia.“

Migaľ zároveň povedal, že im vedením strany boli ponúknuté pozície, či už na ministerstvách, vo vedení národnej rady alebo samotnej strany.

„Neprejavili sme žiaden záujem. Porozprávali sme sa, vysvetlili svoje postoje, ktoré sú, a dohodli sme sa, že sa stretneme na ďalšom termíne. Namiesto toho sa stalo to, čo sa stalo,“ povedal poslanec o stretnutí, ktoré sa uskutočnilo niekoľko dní pred vylúčením zo strany, pre Denník N.

Na jeho vyjadrenia reagoval minister investícii Richard Raši v TV Spark v relácii Téma s Petrom Bielikom, kde nepochopil kroku Migaľa vyjadriť sa pre Denník N, ktorý Raši označil za „jeden z najväčších kritikov našej strany a vládnej koalície“. Tvrdenia vylúčeného poslanca sú len „spŕškou klamstiev“.

Krehká väčšina v parlamente

Poslanci okolo Huliaka už skôr deklarovali pripravenosť podporovať programové vyhlásenie vlády. Viacerí ministri v uplynulých dňoch pripustili zmeny vo vláde súvisiace so zmenami pomerov v Národnej rade SR. Koalícia potrebuje mať v parlamente na dosiahnutie väčšiny aspoň 76 poslancov.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova