O opätovnom zostavení 79-ky hovoril v Sobotných dialógoch podpredseda parlamentu Tibor Gašpar. „Chceme skúsiť obnoviť podporu 79 hlasov vrátane dvoch, ktorí boli vylúčení zo strany Hlas, čiže rokovať treba aj s nimi, pokiaľ sami nezahlásia, že chcú spolupracovať s opozíciou a nebudú podporovať túto vládu. Či to bude možné, ukážu už najbližšie dni, možno pondelok. Záujem máme na tom, aby vládu podporovalo 79 poslancov. Vedeli sme, že vládnutie bude komplikované už pri 79-ke, je to krehká väčšina v parlamente,“ povedal.
Podľa Gašpara je na Hlase a SNS, aby povedali, ako chcú riešiť poslancov, ktorí ich opustili. Ak k tomu nedôjde, príde so zmenami premiér Fico.
Otázka podľa neho je, či s tým budú súhlasiť lídri SNS a Hlasu. Vládnutie nebude podľa neho ideálne a aj po vyriešení krízy si bude vyžadovať „vážnu disciplínu“ poslancov pri rokovaní parlamentu i hlasovaní.
Dodal, že 79 poslancov a menej je „veľmi problémová väčšina“. List šéfa SNS Andreja Danka považuje za extrém, ktorý bude korigovaný.
Nikto sa nebalí
Týždňové ultimátum Roberta Fica k dnešnému dňu vypršalo a rozhoduje sa o osude vládneho trojlístka. Dopoludnia sa zišli predstavitelia strán koalície na Úrade vlády, aby na koaličnej rade prerokovali ďalší postup v riešení problémov v koalícii.
Vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba cez víkend avizoval, že stranám SNS aj Hlasu-SD by sa mohol vziať niektorý z rezortov. Tvrdí, že k zmene by mohlo dôjsť na ministerstve cestovného ruchu a športu, ktorému šéfuje nominant SNS Dušan Keketi.
Najmladší rezort pritom vznikol len vlani vo februári a ako tvrdí Keketi, na odchod sa zatiaľ nepripravoval, píše Pluska.
„Nikto sa tu nebalí. Pragmaticky však akceptujeme všetky politické rozhodnutia,“ ozrejmil.
„Zachovajme si však úctu k rezortu a jednotlivým sektorom. To bolo všetko, čo som chcel povedať. Dúfam, že sa v tom niektorí aj našli,“ reagoval minulý týždeň.
Rezort cestovného ruchu pritom najskôr nebol v hre, keďže Rudolf Huliak mal záujem prevziať vedenie ministerstva životného prostredia, keďže jeho predvolebným heslom bolo „voda, pôda, les“.
Ján Ferenčák po odchode či vyhadzove niektorých členov zostáva v Hlase. Zároveň zastáva funkciu primátora mesta Kežmarok. Ako píše Pluska, kým teraz prebieha koaličná rada, ktorá sa usilovne snaží o zachovanie koalície, on vykonáva úradnícku prácu zo svojej kancelárie na východe krajiny.
„Pondelok začínam v meste na úrade. Od zajtra pokračujem pracovnými cestami do Krakova, Bratislavy aj Bruselu,“ predstavil svoje plány Ferenčák.
Ak sa nepodarí dospieť do úspešnej dohody, v opačnom prípade je premiér pripravený ešte v pondelok predložiť prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu svoje návrhy na personálne výmeny vo vládnom kabinete.