Umelá inteligencia by mohla mať prístup k vašej platobnej karte, „agenti“ tak jednoducho nakúpia aj za vás

umelá-inteligencia
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/dusanpetkovic, mariiaboiko, Frolopiaton Palm
Reklama

Umelá inteligencia môže tento rok dosiahnuť viac samostatnosti. Vývojári sa pripravujú na nástup takzvaných agentov umelej inteligencie (či agentov AI), ktorí majú zvládnuť viac úloh. Cieľom je rozložiť zadanú požiadavku na jednotlivé kroky.

O nejaký čas neskôr by vďaka vylepšeniam mohli vedieť napríklad naplánovať cestu vrátane rezervácie letu a ubytovania. K tomu však budú potrebovať vašu platobnú kartu, píše iDnes.cz.

Vylepšenie umelej inteligencie

Väčšina používateľov aktuálne používa generatívnu umelú inteligenciu, ktorá im pomáha riešiť jednoduché zadania. Blízka budúcnosť sa ale sústreďuje na riešenie čoraz komplexnejších tém.

Prichádzajúci AI agenti budú viac než len obyčajní chatboti. Môžete si ich predstaviť napríklad ako v role schopnejších virtuálnych osobných asistentov.

Vďaka investovaniu do vývoja budú môcť robiť rôzne úlohy, pri ktorých sa samostatne rozhodnú a na ich plnenie budú mať možnosť využívať rôzne ďalšie prostriedky. Ich hlavnou výhodou je, že si výsledný cieľ zadania dokážu vyhodnotiť na základe kontextu, rozdeliť na čiastkové úlohy a každý z nich potom vykonať samostatne. V podstate sú základom, na ktorom má vzniknúť všeobecná umelá inteligencia (AGI).

Pokiaľ taký agent dostane vyššie spomínané zadanie na kompletné vybavenie plánovanej cesty, bude okrem prístupu k rezervačným systémom príslušných spoločností potrebovať aj prístup k vašej platobnej karte.

Dôvera v agentov

Spoločnosť Visa predstavila zámer, ako ísť ruka v ruke s vývojom. Minulý týždeň oznámila, že spolupracuje so skupinou popredných vývojárov AI chatbotov, medzi ktorými sú spoločnosti Anthropic, Microsoft, Mistral, OpenAI a Perplexity. Cieľom je prepojiť ich systémy umelej inteligencie s platobnou sieťou spoločnosti Visa.

„Myslíme si, že by to mohlo byť naozaj dôležité, transformačné, rádovo s takým nárastom, ako pri samotnom nástupe elektronického obchodovania,“ povedal Jack Forestell, riaditeľ pre produkty a stratégiu spoločnosti Visa.

Visa sa pri tomto kroku opiera o partnerov, ako je IBM, alebo spoločnosti pre online platby Stripe. V pilotnom projekte tiež spolupracuje so spoločnosťou Samsung. Širšie využitie sa očakáva už v nasledujúcom roku.

Práce na projekte pritom začali už zhruba pred pol rokom, kedy sa rozbehla spolupráca na riešení technických prekážok, ktoré treba prekonať, kým sa novinka dostane k priemernému spotrebiteľovi.

Služba, ktorú spoločnosť ponúka, sa volá Visa Intelligent Commerce a ponúka vývojárom sadu integrovaných rozhraní API a komerčný partnerský program pre AI platformy, ktorý im umožní nasadenie obchodných funkcií Visa vo veľkom meradle.

„Čoskoro budú za ľudí tovar prehliadať, vyberať, nakupovať a spravovať práve agenti s umelou inteligenciou,“ uviedol Forestell.

„Týmto agentom budú musieť pri platbách dôverovať nielen užívatelia, ale aj banky a predajcovia,“ dodáva.

Stanovenie jasných limitov

Firma stavia na troch pilieroch. Jednak to budú karty pripravené na AI, ďalej personalizácia na báze AI a v konečnom dôsledku bezpečné AI platby, pri ktorých si používateľ nastaví výdavkové limity a podmienky.

Bezpečnosť potom majú podľa Visa zaistiť v reálnom čase získané informácie o obchode, čo má umožniť kontrolu transakcií a uľahčiť riešenie prípadných sporov.

Forestell uviedol, že spotrebitelia dajú svojim agentom s umelou inteligenciou jasné limity a podmienky útrat, ktoré by im mali dať istotu, že človek má situáciu stále pod kontrolou. Agenti s umelou inteligenciou sa pravdepodobne obrátia na užívateľov, aby sa uistili, že súhlasia s konkrétnou letenkou.

Postupom času by títo agenti mohli získať väčšiu autonómiu a „minúť až 1 500 dolárov u akejkoľvek leteckej spoločnosti, aby ma dostali z bodu A do bodu B,“ povedal na záver.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Umelá inteligencia