Umývanie detských zubov je náročnejšie, lekárka má prekvapivé odporúčania o správnu starostlivosť

umývanie zubov-zuby
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/gpointstudio, freepik
Reklama

Kompletný chrup u dieťaťa sa vyvíja približne 2,5 roka a trojročné dieťa by po prerezaní všetkých zubov malo mať 20 mliečnych zubov.

Ako sme tento týždeň informovali, obľúbené zubné benefity, ktoré Slovákom ročne ušetrili desiatky eur, ponúkali zdravotné poisťovne od roku 2019.

Vlani v máji však bývalá ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková oznámila ich koniec. Po necelom roku od zrušenia sa k nim však niektoré poisťovne po kritike pacientov vracajú.

Stav chrupu je nepriaznivý

Stav chrupu u Slovákov je dlhodobo nepriaznivý. Podľa dávnejších údajov Národného centra zdravotníckych informácií poklesol priemerný počet absolvovaný preventívnych prehliadok v rokoch 2015 až 2019 o zhruba 15 percent.

V roku 2023 absolvovala preventívne prehliadky menej ako polovica evidovaných pacientov (5,21 miliónov), pričom chrup museli ošetriť u 65 percent pacientov po vykonaní prehliadky.

So starostlivosťou o zuby nemožno zabúdať ani na najmenších pacientov. Podľa štatistík sa ich dočasný, takzvaný mliečny chrup začína prerezávať od 6. do 30. mesiaca života, píše portál doktormartin.sk.

Erupcia, čiže prerezávanie chrupu závisí od viacerých faktoroch, ako sú genetické či nutričné, ako aj zdravie dieťaťa. Ako prvé sa zväčša prerezávajú rezáky, ktoré sa používajú na obhrýzanie jedla. Medzi poslednými sa deťom prerezávajú druhé stoličky.

Umývanie zubov u detí je náročnejšie

Kompletný chrup u dieťaťa sa vyvíja približne 2,5 roka a trojročné dieťa by po prerezaní všetkých zubov malo mať 20 mliečnych zubov.

Starostlivosť o ne dokáže byť poriadnou výzvou pre rodičov, ktorí hľadajú rôzne spôsoby, ako pomôcť s čistením alebo „prinútiť“ dieťa navyknúť si na pravidelné čistenie.

Aj keď sú dospelí za udržiavanie zdravia vlastnej ústnej dutiny zodpovední sami, umývanie zubov u detí je náročnejšie. Niektorí rodičia sa musia uchýliť k pomoci, ako si ich správne čistiť alebo pomôcť dokončiť tento proces.

Pre deti sú navyše k zakúpeniu detské pasty s príchuťami, čím sa umývanie zubov stáva zábavnejším. Popredná zubná lekárka ale odhalila ďalšie možnosti, ako uľahčiť čistenie chrupu dieťaťa.

Doktorka Vanessa Creaven ponúka svoje najlepšie tipy, ako si celý proces uľahčiť. Zubná lekárka radí rodičom, čo robiť v príslušnom veku dieťaťa a možno vás prekvapia aj niektoré zistenia, píše Mirror.

Ako prinútiť dieťa umyť si zuby?

„Zahrajte si pesničku – vždy to zrýchli čas,“ povedala zubárka.

„Potom sa uistite, že zubná pasta má chuť, ktorú deti milujú – jahoda alebo žuvačka sú top príchute pre deti, naozaj si tú chuť užijú. Po tretie, hravý alebo zábavný charakter môže skutočne vytvoriť skvelú rutinu čistenia zubov.“

V akom veku by si malo vaše dieťa začať čistiť zuby?

„Pre deti do dvoch rokov sa odporúča použiť vlhkú mušelínovú handričku a jemne utrieť zuby,“ povedala Vanessa.

„Je to skvelý spôsob, ako dieťa navyknúť na čistenie zubov. Pre deti vo veku 2+ by sa čistenie malo vykonávať dvakrát denne, aspoň dve minúty. Ako prvé čistenie pred jedlom a ako posledné večer zabezpečí, aby sa aktívne zložky v zubnej paste usadili v zuboch a fungovali efektívne,“ dodáva.

Potrebujú deti používať zubnú niť?

Možno ste si mysleli, že používanie zubnej nite je len pre dospelých, ale jej použitie pre deti je nevyhnutné, ozrejmila Vanessa.

„Používanie zubnej nite pomáha odstraňovať zvyšky jedla, ktoré sa im zachytia medzi zubami, čo môže pôsobiť ako živná pôda pre baktérie a prispieva k tvorbe zubného povlaku. Odporúčame deťom začať používať zubnú niť hneď, ako sa dva zúbky začnú navzájom dotýkať vo veku 2 až 3 rokov a budú potrebovať pomoc s používaním zubnej nite až do veku 8 až 10 rokov. Mali by ste sa snažiť používať zubnú niť každý deň, aby boli medzery medzi zubami čo najčistejšie a čisté.“

Nezabúdajte na starostlivosť o ďasná

Pri čistení by mali deti mieriť kefkou pod 45-stupňovým uhlom smerom k línii ďasien a čistiť ich jemným krúživým pohybom.

„Opakujte na vnútorných plochách a použite ľahký pohyb tam a späť na žuvacie plochy zubov. Aj ďasná si vyžadujú dotyk kefky. Na ďasnách sa začína tvoriť plak, ktorý sa tvorí pozdĺž línie ďasien a rastie až po špičku zuba. Preto je dôležité naučiť deti čistiť si pod uhlom polovicu ďasna a polovicu zuba, aby sa zabezpečila správna kontrola zubného povlaku,“ dodala na záver.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac