UNESCO rozšírilo zoznam svetového dedičstva o nové európske SKVOSTY. Pribudli kráľovské zámky aj tajomné kamenné rady

UNESCO
UNESCO pridalo na zoznam svetového dedičstva 4 kráľovské sídla v Nemecku a megality vo francúzskom Carnacu. Zdroj: FOTO TASR/DPA, koláž: istream
Reklama

Prestížny zoznam UNESCO sa opäť rozrástol. Tento rok naň pribudli štyri majestátne bavorské zámky, známe diela “šialeného” kráľa Ludwiga II., a jedinečné megalitické stavby vo francúzskom Carnacu. Tieto nové prírastky sú nielen symbolom historickej geniality, ale aj lákadlom pre turistov z celého sveta.

Medzinárodná organizácia UNESCO v sobotu oznámila, že na svoj zoznam svetového dedičstva zapísala ikonický zámok Neuschwanstein v Nemecku, ktorý inšpiroval aj Walta Disneyho pri tvorbe rozprávkových hradov. Okrem neho sa na prestížny zoznam dostali aj ďalšie tri výnimočné stavby: zámok Herrenchiemsee, zámok Linderhof a kráľovský horský dom na vrchu Schachen, píše TASR.

UNESCO zámok Neuschwanstein
Na archívnej snímke z 18. júna 2023 zámok Neuschwanstein v nemeckom meste Schwangau. Zámok Neuschwanstein v Bavorsku, známy najmä ako inšpirácia pre rozprávky Walta Disneyho, sa oficiálne zaradil na zoznam svetového dedičstva, oznámila v sobotu 12. júla 2025 Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Výbor organizácie v sobotu vo francúzskom Paríži na zoznam umiestnil aj tri ďalšie sídla postavené koncom 19. storočia za vlády bavorského kráľa Ludwiga II. – zámok Herrenchiemsee a Linderhof a kráľovský dom na hore Schachen. Zdroj: FOTO TASR/DPA

Tieto stavby vznikli koncom 19. storočia počas vlády bavorského panovníka Ludwiga II., ktorého extravagantné projekty sa stali jeho pýchou, ale aj osudom.

Náklady na ich výstavbu výrazne zaťažili bavorskú pokladnicu a prispeli k tomu, že bol Ludwig vyhlásený za nepríčetného a zosadený z trónu. Kráľ napokon zomrel za nevyjasnených okolností pri jazere Starnberg.

Magnet pre milióny návštevníkov

Neuschwanstein, týčiaci sa na strmom skalnom brale v Alpách, patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky v Nemecku. Každý rok priťahuje až 1,5 milióna turistov.

Podľa Petra Seiberta z Bavorskej správy hradov je zápis na zoznam UNESCO nielen veľkou poctou, ale aj potvrdením zodpovednosti za zachovanie tejto architektonickej perly pre budúce generácie.

Neuschwanstein je známy z Disneyho filmov. Zdroj: Pixabay
Neuschwanstein je známy z Disneyho filmov. Zdroj: Pixabay

Praveké záhadné kamene z Bretónska

UNESCO v rovnaký deň zapísalo na zoznam aj jedinečný komplex megalitických stavieb v Carnacu v západnom Francúzsku. Viac ako 550 menhirov – mohutných kameňov vztýčených do zeme – vzniklo počas neolitu, teda pred vyše dvoma tisícročiami.

UNESCO zámok Linderhof
Na archívnej snímke z 30. apríla 2025 zámok Linderhof, ktorý sa nachádza neďaleko obce Ettal v juhozápadnom Nemecku. Zámok Neuschwanstein v Bavorsku, známy najmä ako inšpirácia pre rozprávky Walta Disneyho, sa oficiálne zaradil na zoznam svetového dedičstva, oznámila v sobotu 12. júla 2025 Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Výbor organizácie v sobotu vo francúzskom Paríži na zoznam umiestnil aj tri ďalšie sídla postavené koncom 19. storočia za vlády bavorského kráľa Ludwiga II. – zámok Herrenchiemsee a Linderhof a kráľovský dom na hore Schachen. Zdroj: FOTO TASR/DPA

Tieto monumenty, rozprestierajúce sa na území s rozlohou približne 1 000 km², sú mimoriadnym dôkazom technickej zručnosti pravekých komunít. UNESCO ich označilo za unikátny symbolický priestor, ktorý odhaľuje špeciálny vzťah dávnych obyvateľov k ich prostrediu.

UNESCO kráľovský dom na hore Schachen
Na archívnej snímke z 9. júna 2025 kráľovský dom na hore Schachen v nemeckom Garmisch-Partenkirchene. Zámok Neuschwanstein v Bavorsku, známy najmä ako inšpirácia pre rozprávky Walta Disneyho, sa oficiálne zaradil na zoznam svetového dedičstva, oznámila v sobotu 12. júla 2025 Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Výbor organizácie v sobotu vo francúzskom Paríži na zoznam umiestnil aj tri ďalšie sídla postavené koncom 19. storočia za vlády bavorského kráľa Ludwiga II. – zámok Herrenchiemsee a Linderhof a kráľovský dom na hore Schachen. Zdroj: FOTO TASR/DPA

Cenné dedičstvo a nový impulz pre cestovný ruch

Carnac sa stal už 54. francúzskou pamiatkou zaradenou do zoznamu svetového dedičstva. Odborníci očakávajú, že nový štatút priláka ešte viac návštevníkov a zároveň uľahčí získanie finančných prostriedkov na ochranu a zachovanie týchto vzácnych kamenných svedkov histórie.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia