Univerzita Konštantína Filozofa to POTVRDILA, Kéryho diplomovka je PLAGIÁT. Titul mu však odobrať nedokáže

Kéry, diplomovka, plagiát
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre potvrdila, že diplomová práca poslanca Smeru Mariána Kéryho je plagiát. Zdroj: TASR/Jakub Kotian, Henrich Mišovič
Reklama

V minulosti sa prevalilo viacero káuz týkajúcich sa záverečných prác politikov, pri ktorých sa odhalilo závažné kopírovanie či iné pochybenia. Po určitom období ticha sa teraz pozornosť sústreďuje na diplomovú prácu poslanca strany Smer, Mariána Kéryho. Ten absolvoval štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre (UKF) a získal titul magistra v odbore ruský jazyk a dejepis. Ukázalo sa však, že jeho diplomová práca je potvrdeným plagiátom, hoci univerzita už dnes nemá právomoci mu titul odňať.

Na podozrenia ohľadom originality práce upozornil denník SME. Zdôraznil, že predseda parlamentného zahraničného výboru v roku 2004 odovzdal takmer identickú prácu, akú pred ním napísala jeho bývalá spolužiačka z gymnázia. Analýzy preukázali, že ide prakticky o kópiu.

Hoci sa Kéry spočiatku bránil s tým, že podľa neho nejde o doslovné kopírovanie a teda ani o plagiát, neskoršie zistenia jeho vyjadrenie vyvrátili. Odborné porovnanie odhalilo, že text sa vo veľkej miere zhoduje s prácou Martiny Brodňanovej, ktorú napísala už v roku 2000. Univerzita po preskúmaní situácie potvrdila, že ide o jasné porušenie pravidiel.

Dekan Filozofickej fakulty UKF Martin Hetényi pre denník uviedol, že komisia preskúmala obe práce a dospela k záveru, že Kéryho diplomovka sa takmer úplne zhoduje s Brodňanovej textom. Prácu preto jednoznačne klasifikovali ako plagiát. Hetényi zároveň dodal, že v súčasnosti sú na univerzite nastavené oveľa prísnejšie pravidlá aj kontrolné mechanizmy, takže podobné prípady by sa už nemali opakovať.

Neskôr aj samotný Kéry pripustil, že pri písaní práce sa inšpiroval textom svojej kamarátky. Podľa vlastných slov si ako študent situáciu značne uľahčil a viaceré časti jednoducho prevzal. Dnes by podľa neho už takúto prácu neodovzdal. Problémom je aj fakt, že odvtedy uplynulo viac ako 20 rokov, pričom viacerí vtedajší školitelia aj oponenti sú už po smrti. Univerzita preto nemá možnosť zvrátiť udelenie titulu.

Dekan Hetényi tiež upozornil, že medzičasom došlo k zrušeniu pôvodnej katedry a k takmer úplnej obmene odborného personálu zameraného na rusistiku, čo taktiež sťažuje riešenie situácie.

Hoci sa po aférach s diplomovkami Andreja Danka, Igora Matoviča, Borisa Kollára či Branislava Gröhlinga prijali legislatívne zmeny, zákon umožňuje spätne odňať titul len v prípadoch, ak bola práca odovzdaná po 31. januári 2021. Na staršie prípady sa novela nevzťahuje.

To znamená, že jedinou cestou, ako by mohol Kéry prísť o titul, je jeho dobrovoľné vzdanie sa. Zatiaľ však takýto krok neuvažuje. Na otázku, či ho nevyrušuje, že v minulosti kritizoval iných politikov za podobné kauzy, reagoval: „Si myslíte, že keby som vedel o tom, že moja diplomová práca má takéto znaky, že by som kritizoval pána Gröhlinga a ďalších?“ poznamenal s istou dávkou rozhorčenia.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova