Dnes uplynulo presne 85 rokov od vzniku Slovenského štátu a niektorí Slováci si ho dodnes radi pripomínajú. Jedným z nich je kandidát na prezidenta Marian Kotleba, ktorý vystúpil v Rádiu Slovensko, kde na tento neslávny okamih v slovenských dejinách upozornil. Ľuďom dokonca zaželal „pekný sviatočný deň“. Počas obdobia Jozefa Tisa pritom zomreli tisíce Židov.
„Je 14. marca, výročie vzniku prvej Slovenskej republiky, o ktorej mnohí hovoria, že nebola suverénna a samostatná. Ale keď sa pozrieme, v akom postavení je súčasná Slovenská republika vzhľadom na to, čo máme zakotvené v ústave, musím povedať, že súčasná republika je oveľa menej suverénna ako tá prvá Slovenská republika, ktorá vznikla na základe dlhodobej práce otca národa Andreja Hlinku, pána prezidenta Tisa a generácií štúrovcov a ďalších národovcov, za čo im patrí naša vďaka,“ povedal Kotleba v relácii Z prvej ruky.
Moderátor sa ho pýtal, čo by z pozície prezidenta, na ktorého kandiduje, urobil s tým, že podľa slovenskej ústavy sú niektoré rozhodnutia Európskej únie nadradené slovenským zákonom a že členská krajina EÚ môže niektoré svoje právomoci preniesť na Brusel. Kotleba totiž podľa svojich verejných vyjadrení nesúhlasí s touto pasážou ústavy a chce ju vymazať. Namiesto odpovede na otázku však pripomenul výročie Slovenského štátu.
Vymyslené pandémie
Kotleba taktiež spomenul pripravovanú pandemickú dohodu, ktorá vraj prinesie „medicínsku totalitu na základe vymyslených pandémií a vymyslených chorôb ako sme to videli počas covidu“. V minulosti sa sám koronavírusom nakazil a potom ľuďom radil, aby sa liečili vodkou zmiešanou s bromhexínom. Na námietku moderátora, že obsah spomínanej dohody ešte nie je známy, sa odkázal na alternatívne zdroje, ktoré už vraj isté informácie majú.
Počas rozhovoru dmietol možnosť vzdať sa kandidatúry v prospech ďalšieho nacionalistického kandidáta Štefana Harabina. Nemôže mu vraj odpustiť niektoré rozhodnutia z minulosti alebo to, že Harabin nechce vystúpiť z Európskej únie ani z NATO. Kotleba sa tiež rozohnil nad údajnými príkazmi z Bruselu, že „máme jesť cvrčky namiesto mäsa, že namiesto autom máme jazdiť elektroautomobily a že máme podporovať LGBT manželstvo“.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)