Úrad vlády podáva trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR pre podozrenie z nehospodárneho nakladania s majetkom štátu. Oznámenie sa týka konania bývalého vedúceho úradu a terajšieho poslanca Júliusa Jakaba za hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ a prípadne ďalších osôb, ktoré mohli konať v rozpore so zákonom. Hnutie to považuje za dymovú clonu, ktorá má zakryť viac ako 32-tisícovú odmenu pre terajšieho šéfa úradu vlády Juraja Gedru.
Zmenou zákona môžu byť odmeny neobmedzené
Zmena zákona o štátnej službe zrušila ustanovenie o maximálnej výške odmien zamestnancov a umožnila získať neobmedzené odmeny. Vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra tak mohol získať odmeny vo výške 32.347 eur za druhý polrok 2024. Upozornilo na to opozičné hnutie Slovensko, ktoré za to kritizuje súčasnú vládu a jej predsedu Roberta Fica.
„Dovtedy zákon hovoril totiž, že ročná odmena môže byť maximálne vo výške 20 percent ročného príjmu. To bola maximálna odmena aj pre šéfa úradu vlády, aj pre štátnych tajomníkov. Ale oni to jednoducho zakamuflovanou vetou v minulom roku počas najťažších konsolidácií, ktoré doteraz trvajú a budú trvať ďalšie roky, zmenili. Ľuďom nedali nič, ošklbali ich a sebe dali neobmedzené papalášske odmeny,“ povedal opozičný poslanec Július Jakab.
Vedúci úradu vlády podľa neho vlani dostával popri mesačnom plate 6044 eur odmeny v porovnateľnej výške od platnosti uvedenej novely. Jeho mesačný príjem mohol byť podľa Jakaba približne 12.500 eur, čo ho postavilo do pozície najlepšie plateného úradníka.
Zodpovedný za chátranie paláca
Úrad vlády SR podal trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestných činov porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a marenia úlohy verejným činiteľom. „Predmetom podozrenia je uzatvorenie nevýhodnej zmluvy o nájme nebytových priestorov zo dňa 18. decembra 2020, ktorej celková hodnota po dodatkoch dosiahla 13,7 milióna eur,“ informoval Úrad vlády SR pre TASR.
Oznámenie sa týka konania bývalého vedúceho úradu a poslanca Júliusa Jakaba hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ a prípadne ďalších osôb, ktoré mohli konať v rozpore so zákonom. V trestnom oznámení sa poukazuje na to, že zmluva bola uzatvorená napriek existencii ekonomicky výhodnejších alternatív a bez odborného zdôvodnenia, čím mohla vzniknúť štátu škoda veľkého rozsahu.
Trestné oznámenie je aj za pasivitu pri správe vládnej budovy Karáčoniho paláca, ktorý od roku 2020 chátra bez rekonštrukcie či iného využitia, hoci jeho obnova by bola výrazne lacnejšia ako prenájom priestorov.
Trestné oznámenie je dymová clona Smeru
Poslanec parlamentu a bývalý vedúci úradu Július Jakab postupoval pri prenájme priestorov nad rámec zákonov, po analýze trhu a hodnotení Útvaru hodnoty za peniaze a nie tak, ako sa uvádza v trestnom oznámení, ktoré podal terajší úrad vlády. „Vedúci ÚV SR Juraj Gedra ide znovu úkolovať Generálnu prokuratúru, ako je to u neho zvykom. Chce, aby vyšetrovala to, o čom rozhodne on. Jeho trestné oznámenie je iba štandardnou smeráckou dymovou clonou,“ uviedol pre TASR hovorca hnutia Slovensko Matúš Bystriansky.
Podľa neho sa snaží úrad vlády snaží prekryť zverejnené informácie o „papalášskych odmenách“, ktoré Gedrovi podpísal Robert Fico. Rekonštrukciu Karáčoniho paláca schvaľovala minulá vláda aj pridelením peňazí z plánu obnovy. „Pri rekonštrukcii bolo komunikované s viacerými inštitúciami, ktoré mali na procese rekonštrukcie participovať, napríklad aj s Národnou bankou Slovenska alebo priamo kanceláriou prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorá využíva polovicu budovy Karáčoniho paláca,“ dodal hovorca hnutia Slovensko.