Úrazy detí po kontakte s leptavými látkami sú časté, treba ich preto uchovávať mimo ich dosahu. Upozorňuje na to Jaroslav Bibza z Kliniky detskej chirurgie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave.
Nielen deti, aj dospelí si ich môžu ľahko pomýliť
Viac ako polovicu prípadov otráv u nás tvoria deti. Najmä batoľatá potrebujú všetko preskúmať ústami. Najčastejšie ochutnávajú pestrofarebné lieky, no nepohrdnú ani gélovými kapsulami na pranie či dezinfekčnými guľôčkami v záchodových misách. Ak dieťa vypilo čistiaci alebo prací prostriedok, nikdy ho nenúťte vracať! Aj podávanie čierneho uhlia či mlieka môže niekedy narobiť viac škody ako úžitku.
Leptavé látky
Najväčšie nebezpečenstvo požitia kyselín a lúhov hrozí najmä doma, keďže tieto látky sú súčasťou mnohých čistiacich prostriedkov v domácnosti, napríklad čističov sifónov, grilov, rúr na pečenie. Po užití môže nastať závažné poškodenie zdravia.
V NÚDCH evidujú mesačne štyri až päť prípadov detí s úrazmi spôsobenými leptavými látkami. „Najčastejšie sa s nimi stretávame u malých detí vo veku dvoch až piatich rokov, ale máme prípady v nižšom aj vyššom veku. Staršie deti leptavú látku požijú často vedome pri sebapoškodzovaní alebo suicidálnom správaní. V celom detskom veku ich požijú aj omylom,“ vysvetlil Bibza.
Podotkol, že leptavé látky sa často predávajú v pútavých obaloch s príjemnou vôňou, čo deti ešte viac priťahuje. Preto by mali byť podľa odborníka uskladnené tak, aby sa k nim nedostali, najlepšie pod zámkom. Varuje aj pred prelievaním rôznych látok z pôvodných obalov do iných fliaš umiestnených v domácnosti bez označenia. „Opakovane sme mali deti, ktoré takúto látku vypili mysliac si, že pijú malinovku. Ak už je potrebné preliať nejakú látku, tak do technických obalov s riadnym označením látky,“ odporučil Bibza.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)