fbpx

USA: Biden zrušil plánovanú cestu do Austrálie a Papuy-Novej Guiney

Reklama
President Joe Biden and First Lady Jill Biden disembark Marine One on the South Lawn of the White House, Monday, January 23, 2023, following their trip to Rehoboth Beach, Delaware. (Official White House Photo by Cameron Smith)

Zdroj foto: Facebook

Prezident Spojených štátov Joe Biden zrušil svoju plánovanú návštevu Austrálie a Papuy-Novej Guiney, v ktorých sa mal zastaviť cestou zo summitu krajín G7. Dôvodom sú rokovania o dlhovom limite USA, ktoré v súčasnosti prebiehajú vo Washingtone. V noci na stredu to uviedla agentúra AFP.

Šéf Bieleho domu sa však stále plánuje zúčastniť na summite lídrov krajín G7 v Japonsku, ktorý sa začne 19. mája.

Biden nenavštívi ani Austráliu, kde sa mal stretnúť so zástupcami neformálneho zoskupenia Dialóg štvorstrannej bezpečnosti (QUAD) – s austrálskym premiérom Anthonym Albanesem, japonským premiérom Fumiom Kišidom a indickým premiérom Naréndrom Módím. Albanese však uviedol, že po zrušení Bidenovej cesty do Austrálie sa stretnutie QUAD v Sydney neuskutoční vôbec a štyria lídri, ktorí do zoskupenia patria, budú spolu rokovať v rámci summitu G7 v Japonsku.

Agentúra DPA pripomína, že Spojené štáty narazili na dlhový strop už 19. januára 2023. Dôvodom sú spory medzi republikánmi a demokratmi okolo výdavkov, v dôsledku čoho Kongres dlhový strop nezvýšil. Americké ministerstvo financií následne oznámilo, že začína uplatňovať mimoriadne opatrenia s cieľom zabrániť platobnej neschopnosti.

„Biden zdôraznil, že (zákonodarcov) čaká ešte veľa práce, no verí, že ak budú obe strany rokovať v dobrej viere a s vedomím, že ani jedna z nich nezíska úplne všetko, je to cesta k zodpovednej a obojstrannej dohode o rozpočte,“ uviedol vo vyhlásení Biely dom.

V Bielom dome sa v tejto súvislosti v utorok stretli Biden, vodca demokratickej väčšiny v Senáte Chuck Schumer a predseda Snemovne reprezentantov Kongresu USA Kevin McCarthy. Schumer stretnutie opísal ako „dobré a produktívne“, no McCarthy povedal, že hoci je dohoda o navýšení dlhového stropu možná, demokrati a republikáni majú na vec odlišné názory.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie