Ukrajinu v noci na utorok zasiahlo rekordných 728 dronov, pričom ukrajinský prezident varoval, že Rusko chce tento počet zvýšiť na 1 000. Podľa OSN zaznamenal jún na Ukrajine najvyšší mesačný počet civilných obetí za posledné tri roky, pričom bolo zabitých 232 ľudí a viac ako 1 300 zranených.
Trump v utorok povedal, že USA pošlú Kyjevu viac zbraní, pretože „sú teraz veľmi tvrdo zasiahnutí“. Po telefonáte s ruským prezidentom Vladimirom Putinom minulý týždeň povedal, že „nie je spokojný“, že nedosiahol pokrok smerom k ukončeniu vojny. Odvtedy sa posťažoval, že Putinov „veľmi milý“ postoj sa ukázal ako bezvýznamný.
Ukrajinci už vedia, ako používať drahú výbavu
Batérie protivzdušnej obrany Patriot a stíhacie rakety, ktoré odpaľujú, zohrávajú kľúčovú úlohu pri obrane ukrajinských miest, civilnej a vojenskej infraštruktúry pred ruskými útokmi balistických a riadených striel. Popri sovietskych raketách zem-vzduch S-300 a západných systémoch Nasam (Národný pokročilý systém zem-vzduch) pomáhajú Patrioty Ukrajine udržiavať to, čo armáda často nazýva „vrstvenou obranou“.
Vďaka pokročilému radaru a sledovaniu a vysokej miere zachytávania je Patriot vysoko účinnou zbraňou, bez ktorej by sa Ukrajina len ťažko bránila pred neúprosným bombardovaním Moskvy.
Je však tiež neuveriteľne drahá, pričom jedna batéria vrátane rakiet má hodnotu približne 1 miliardy dolárov (855 miliónov eur). To vysvetľuje, prečo sa západné krajiny, ktoré prevádzkujú systémy Patriot, zdráhajú s nimi rozlúčiť.
Ukrajinskí vojaci už vedia, ako ich používať. Prvé dve batérie dodané Západom dorazili v apríli 2023 po mesiacoch prosieb Kyjeva. Presný počet systémov, ktoré sa v súčasnosti používajú, je prísne stráženým tajomstvom. Každá ďalšia batéria však umožňuje Ukrajine dostať pod ochranný dáždnik systému viac miest a kľúčových zariadení vrátane vojenských základní a elektrární.
Sklamanie pri ukončovaní konfliktu
Trump od svojho návratu do Bieleho domu v januári tlačí na zníženie podpory USA pre Ukrajinu. Spojené štáty boli najväčším zdrojom vojenskej pomoci Ukrajine medzi začiatkom roka 2022 a koncom roka 2024, pričom v tomto období poskytli 69 miliárd dolárov (59 miliárd eur), uviedol nemecký think-tank Kiel Institute.
Trump tiež naliehal na spojencov NATO, aby sa zaviazali venovať bezpečnostnej aliancii viac svojho HDP. Minulý rok sa všetci európski členovia NATO zaviazali minúť 2 % HDP na obranu.
Marco Rubio novinárom prezradil, že s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom mali vo štvrtok na okraji stretnutia v Malajzii „úprimný“ rozhovor. Rubio zopakoval Trumpovu „frustráciu z nedostatku pokroku v mierových rozhovoroch“ vrátane „sklamania, že na ruskej strane nebola väčšia flexibilita pri ukončovaní tohto konfliktu“.