USA spustili obchodnú vojnu s EÚ, no zasiahne najmä Američanov. Pre Európu je hrozbou iná VEĽMOC

Prezident USA Donald Trump zaviedol clá na oceľ a hliník, šéfka EK Ursula von der Leyenová avizuje odvetu. Zdroj: TASR/Jakub Kotian, AP
Reklama

V USA začalo platiť 25-percentné clo na dovoz ocele a hliníka zo všetkých krajín. Donald Trump vylúčil akékoľvek výnimky. EÚ preto od apríla zareaguje zavedením protiopatrení voči tovaru zo Spojených štátov v hodnote 26 miliárd eur.

Nové americké clá na oceľ a hliník, ktoré vstúpili do platnosti v stredu (12. 3.), Európa takmer nepocíti, ale o to viac poškodia Spojené štáty. Podľa štúdie nemeckého Kielského inštitútu pre globálnu ekonomiku hrozí ekonomike EÚ krátkodobý pokles reálneho hrubého domáceho produktu len o 0,02 percenta.

Trump ide proti EÚ aj USA

Naproti tomu hospodárske škody, ktoré si USA zrejme spôsobia clami, budú podstatne väčšie. Ceny ocele a hliníka v USA podľa inštitútu vrastú o 0,41 percenta, čo zvýši aj celkovú infláciu. „Dovážaná oceľ a hliník budú výrazne drahšie, čím sa zvýšia aj výrobné náklady mnohých amerických priemyselných odvetví. Americkí výrobcovia ocele a hliníka pravdepodobne prenesú toto zvýšenie cien na svojich zákazníkov doma, zatiaľ čo ich konkurencieschopnosť v zahraničí klesne,“ uvádza inštitút v štúdii.

Inak vníma zavedenie amerických ciel prezident Európskej oceliarskej asociácie Henrik Adam. Ten už vo februári tvrdil, že to môže viesť k strate vývozu ocele z EÚ do USA v objeme až 3,7 milióna ton. To je približne 16 percent celkového vývozu ocele z Únie v roku 2024. Z Európy prúdil najväčší objem do USA z Nemecka.

Hrozbou je Čína

Okrem strateného exportu šéf oceliarskej asociácie varoval, že clá môžu spôsobiť aj výrazné narušenie globálneho obchodu. Európe hrozí, že ju zaplaví lacnejšia oceľ z Ázie. Tá sa bude snažiť nájsť nový trh mimo Spojených štátov a konkurovať drahším výrobkom v EÚ.

Zhorší to pritom situáciu oceliarov na starom kontinente. Tí len minulý rok museli odstaviť výrobné kapacity vo výške deväť miliónov ton. Okrem iného to znamenalo aj zrušenie 18-tisíc pracovných miest. Ostatné priemyselné odvetvia EÚ sa zase obávajú, že sa stanú obeťami reťazových reakcií.

EÚ pripravuje odvetu

EÚ v reakcii na americké 25-percentné clá na dovoz ocele a hliníka do USA zavedie od 1. apríla protiopatrenia na americký tovar v hodnote 26 miliárd eur. Oznámila to šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

„Administratíva USA sa rozhodla pre škodlivý kurz neoprávnených ciel, takže nám nezostáva nič iné, ako reagovať – a to je presne to, čo robíme,“ povedal eurokomisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič.

Zároveň dodal, že EÚ ako prvý krok od apríla obnoví pozastavené opatrenia na opätovné vyvažovanie colného zaťaženia z rokov 2018 a 2020. Tie sa zameriavajú na tovar z USA vyvezený do krajín EÚ v hodnote 4,5 miliardy eur. Ako druhý krok eurokomisia podnikne kroky na prijatie balíka dodatočných protiopatrení vzťahujúcich sa na vývozy z USA do EÚ v hodnote 18 miliárd eur. Zvyšných tri a pol miliardy nešpecifikoval.

Trumpa trápi nerovnováha v obchode

Donald Trump opakovane kritizuje obchodný prebytok EÚ vo vzťahu k Spojeným štátom. Európska únia totiž vyviezla v roku 2024 do Spojených štátov tovar v hodnote 531,6 miliardy eur a doviezla len za 333,4 miliardy eur. To je takmer 200-miliardový rozdiel.

Eurostat pritom upozornil, že v porovnaní s rokom 2023 vzrástol vlani vývoz EÚ do USA o 5,5 percenta, zatiaľ čo dovoz klesol o štyri percentá. Kým Európa vyváža za Atlantický oceán najmä lieky, autá či stroje, na dovoze z USA k nám mala minulý rok najväčší podiel ropa.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis