Spojené štáty sú pripravené prostredníctvom sankcií alebo vojenských opatrení vyvinúť nátlak na Rusko v prípade, ak šéf Kremľa Vladimir Putin nebude pripravený na mierovú dohodu, ktorá bude Ukrajine dlhodobo garantovať nezávislosť. V rozhovore pre denník Wall Street Journal (WSJ) to viedol viceprezident USA J.D. Vance. TASR informuje podľa piatkovej správy agentúry DPA.
Vanceove vyjadrenia prišli v čase pred konaním Mníchovskej bezpečnostnej konferencie, pripomenula agentúra. „Existujú ekonomické prostriedky nátlaku a samozrejme aj vojenské prostriedky nátlaku“, ktoré USA môžu proti Putinovi nasadiť, poznamenal podľa WSJ Vance. Pre Spojené štáty je totiž podľa neho dôležitá „suverénna nezávislosť Ukrajiny“.
Ako ďalej podotkol, je podľa neho ešte príliš skoro povedať, koľko ukrajinského územia zostane v rukách Ruska alebo ktoré bezpečnostné záruky by mohli Kyjevu poskytnúť Spojené štáty či ďalší západní spojenci. Tieto detaily musia byť vyjasnené v rámci mierových rokovaní, podotkol Vance. Americký prezident Donald Trump krátko predtým vyhlásil, že chce s Putinom viesť rozhovory o mieri na Ukrajine, pripomína DPA. „Domnievam sa, že tu bude dohoda, ktorá mnohých ľudí šokuje,“ uzavrel pre Wall Street Journal Vance.
V Mníchove prebieha medzinárodná konferencia
V piatok 14. februára sa v Mníchove začne každoročná bezpečnostná konferencia, na ktorej sa zúčastní približne 60 lídrov štátov a vlád spolu s viac ako stovkou ministrov. Medzi najvýznamnejších hostí patrí aj americký viceprezident J.D. Vance, ktorého prejav vyvoláva veľké očakávania. Prítomný bude aj ukrajinský a slovenský prezident, píše TA3.
Krátko pred otvorením konferencie telefonoval americký prezident Donald Trump so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Hlavnou témou ich rozhovoru bolo ukončenie vojny na Ukrajine. Trump vyhlásil, že prvé oficiálne stretnutie predstaviteľov USA, Ruska a Ukrajiny by sa malo uskutočniť práve v Mníchove. Tento plán však zatiaľ nebol potvrdený ani Moskvou, ani Kyjevom.
Účasť Slovenska a úloha EÚ
Na podujatí nebude chýbať ani slovenský prezident Peter Pellegrini, ktorý sa zúčastní 61. ročníka konferencie. Ako uviedol, kľúčovou otázkou bude postavenie Európskej únie v mierových rokovaniach o Ukrajine.
„Svetová diplomacia sa zmenila na hru veľmocí, kde dominuje tvrdé presadzovanie národných záujmov. EÚ stojí pred rozhodnutím, aký postoj zaujme k Ukrajine, za akých podmienok bude vyrokovaný mier a aké sú predstavy Spojených štátov o budúcnosti bezpečnostnej a ekonomickej spolupráce s Európou,“ uviedol Pellegrini.
Hlavné témy konferencie
Očakáva sa, že mníchovské rokovania prinesú odpovede na otázky týkajúce sa situácie na Ukrajine a Blízkom východe. Mnohí s napätím očakávajú prejav amerického viceprezidenta J.D. Vancea, pričom oficiálne podujatie otvorí nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. V americkej delegácii sa okrem Vancea nachádza aj minister zahraničných vecí Marco Rubio a osobitný splnomocnenec pre Ukrajinu a Rusko generál Keith Kellogg.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj medzitým zdôraznil, že Kyjev odmietne akúkoľvek dohodu, ktorá by bola uzavretá bez jeho účasti. Európa taktiež požaduje, aby sa aktívne podieľala na rokovaniach, pričom podľa amerických predstáv by mala prevziať hlavnú zodpovednosť za bezpečnosť Ukrajiny.
Po Steinmeierovi vystúpi aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Okrem Ukrajiny budú hlavnými témami konferencie aj vývoj situácie na Blízkom východe, vojna v Pásme Gazy a ďalšie kroky v Sýrii. Diskutovať sa bude aj o výzvach, ktoré predstavujú klimatické zmeny a umelá inteligencia pre globálnu bezpečnosť.