Úspešní vo voľbách dostanú v tomto roku 14,3 milióna eur. Za ŠTYRI roky ide o SUMU, z ktorej sa vám ZATOČÍ HLAVA

voľby peniaze
Zdroj: TASR/Martin Baumann, Martin Medňanský,Jaroslav Novák
Reklama

Politické strany dostanú v tomto roku za výsledky volieb takmer 14,3 milióna eur. Príspevok si delí osem strán a jedna koalícia, ktoré vo voľbách ešte v roku 2023 dosiahli aspoň tri percentá hlasov. Príspevky  sa stranám vyplácajú postupne každý rok počas štvorročného volebného obdobia 2023 až 2027. Celkovo je príspevok vo výške 92,87 milióna eur, ako uviedlo ministerstvo financií.

Rezort financií zasiela príspevky spravidla v lete. Príspevok sa delí na tri časti, zo štátneho rozpočtu za hlasy, na činnosť a na mandát. Najviac peňazí dostáva víťaz volieb Smer-SD, nasleduje Progresívne Slovensko, za ním Hlas-SD, koalícia OĽANO (dnes hnutie Slovensko), Kresťanská únia, Za ľudí a KDH. Najmenej získava SaS a ešte menej SNS:

  • Smer-SD:3,6 milióna eur
  • Progresívne Slovensko: 2,8 milióna eur
  • Hlas-SD: 2,4 milióna eur
  • OĽANO (dnes hnutie Slovensko), Kresťanská únia, Za ľudí: 1,5 milióna eur
  • KDH: 1,1 milióna eur
  • SaS: 1,04 milióna eur
  • SNS: 935-tisíc eur

Príspevok dostávajú aj subjekty, ktoré sa do parlamentu nedostali, ale získali vo voľbách viac ako tri percentá hlasov:

  • Hnutie Republika: 460-tisíc eur
  • Aliancia (dnes Maďarská aliancia): 424-tisíc eur

Eštok navrhuje zmeny vo financovaní

Ministerstvo vnútra najnovšie navrhuje, aby príspevok zo štátneho rozpočtu nezískavali tie strany, ktoré sa do parlamentu nedostali, čiže nedosiahli päť percent. Návrh presadzovaný ministrom vnútra Eštokom hovorí o tom, že príspevok tak nebudú mať strany „bez reálneho politického vplyvu“ a budú sa musieť aktívnejšie usilovať o získanie podpory.

Podľa návrhu by sa v prípade zhoršenej ekonomickej situácie štátu mohla znížiť výška príspevkov. Ak bude výška deficitu rovnaká alebo vyššia ako tri percentá podielu na hrubom domácom produkte, suma príspevkov by sa krátila o 30 percent. Návrh novely je v medzirezortnom pripomienkovaní.

Špekulatívne spájanie malých strán

Organizácia Transparency International (TIS) Slovensko pripomenula, že zmena môže spôsobiť menej transparentnú a férovú predvolebnú kampaň s tlakom na pochybné financovanie. Zrušenie trojpercentného prahu pre štátne financovanie bude podľa nej tlačilo menšie subjekty do neprirodzených alebo špekulatívnych predvolebných spájaní. „S výnimkou najbohatších strán (Smer, PS, Hlas, Slovensko) budú mať ostatné ešte väčší problém získať prostriedky na predvolebnú kampaň. Pôžičky, ktoré doteraz tvorili významnú časť ich kampaní, sa stanú pre menšie strany vysokorizikovým nástrojom. Nevydarená kampaň ich môže úplne položiť,“ uviedla organizácia.

Upozorňuje tiež, že mimoparlamentné strany dostali od roku 2002 historicky len desatinu z balíka 349 miliónov eur, ktoré sa majú rozdeliť stranám. „Pre zdravú demokraciu sú dôležité i mimoparlamentné, no relevantné strany,“ dodala TIS.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis