Ústavný súd rozhodol o zničení nahrávok Gorila. Považuje ich za porušenie práv Haščáka

ústavný súd Jaroslav Haščák
Na snímke spolumajiteľ finančnej skupiny Penta, Jaroslav Haščák, ktorý bol obvinený v kauze Gorila. Zdroj: FOTO TASR/František Iván, TASR/Jakub Kotian
Reklama

Ústavný súd nariadil okamžité zničenie nahrávok Gorily a rozhodol, že SIS porušila práva Jaroslava Haščáka tým, že záznamy nezničila. Kauza Gorila patrí medzi najväčšie korupčné škandály počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Haščák bol v tejto kauze dvakrát obvinený, no jeho stíhanie bolo vždy zastavené.

Ústavný súd rozhodol o okamžitom zničení nahrávok Gorily. Konštatoval, že SIS porušila práva Jaroslava Haščáka tým, že sa nepostarala o zničenie týchto záznamov, informuje o tom portál Denník N.

„Ide o naplnenie rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva,“ uviedol v tlačovej správe advokát Haščáka, Martin Škubla, k nálezu Ústavného súdu, ktorý im bol doručený v pondelok (3. 2.).

Podľa Škublu ESĽP v roku 2023 usmernil Haščáka, aby podal novú ústavnú sťažnosť, pretože považoval doterajšie rozhodnutia Ústavného súdu za nedostatočné na ochranu práv zakladateľa Penty. Ústavný súd v minulom týždni 29. januára novej sťažnosti vyhovel.

Haščák sa so štátom súdi od roku 2014 o zničenie nahrávok Gorily.

Rozhodnutie Ústavného súdu sa týkalo povinnosti SIS okamžite zničiť všetky nahrávky získané prostredníctvom technických prostriedkov, a to ako primárne, tak aj sekundárne. Advokát Škubla zdôraznil, že aj keď SIS tvrdí, že nahrávky už skartovala, je potrebné zabezpečiť nápravu aj vo vzťahu k materiálom, ktoré doteraz neboli zničené. Upozornil pritom na nahrávky, ktoré boli pôvodne zaistené v dome Mariana Kočnera.

Ak sa preukáže, že niektoré z týchto materiálov unikli mimo SIS a nachádzajú sa v rukách iného štátneho orgánu, tieto orgány budú mať povinnosť nakladať s nimi podľa pravidiel o neoprávnenej manipulácii s utajovanými informáciami a podľa pokynov tajnej služby.

Škubla tiež požiadal, aby polícia, podobne ako v roku 2016, odovzdala materiály, ktoré môžu pochádzať z akcie Gorila, späť SIS, aby tá mohla splniť svoju zákonnú povinnosť zničiť ich.

Kauza Gorila sa týkala nahrávok

Kauza Gorila sa týkala nahrávok z odpočúvania bytu na Vazovovej ulici v Bratislave, ktoré sa verejnosť mohla vypočuť v októbri 2019, keď ich anonym zverejnil na internete. Tieto nahrávky odhalili, ako sa Haščák stretával s politikmi a vysokými úradníkmi počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu a diskutovali o úplatkoch. Medzi tými, ktorí sa objavili na nahrávkach, bol aj súčasný premiér a predseda Smeru, Robert Fico, s ktorým Haščák rozoberal situáciu v strane, pričom Fico si od neho vypýtal aj kola.

Zverejnením nahrávok sa potvrdilo, že tvrdenie Haščáka a Penty o tom, že Gorila je iba fikcia, nebolo pravdivé.

Po 13 rokoch, počas ktorých sa policajti snažili objasniť tento najväčší prípad novodobých dejín, Haščákovi právnici v septembri minulého roka oznámili jeho „definitívny koniec“, a to v momente, keď sa tento vplyvný podnikateľ zbavil druhého obvinenia, ktoré podľa nich nebolo podložené dôkazmi.

Minulý rok v októbri sa Haščák vrátil do vrcholového vedenia Penty. Z finančnej skupiny sa stiahol pred štyrmi rokmi, keď ho v súvislosti s Gorilou zadržali a strávil 35 dní vo vyšetrovacej väzbe. Haščák tvrdí, že jeho zadržanie bolo nezákonné.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova