Utrpenie civilistov v Pásme Gazy dosiahlo nové rozmery, Slovensko sa pripojilo k VÝZVE na ZASTAVENIE vojny

Slovenská republika sa v utorok pripojila k skupine 25 štátov a Európskej komisii (EK), ktoré vyzvali na okamžité ukončenie vojny v Pásme Gazy a odsúdili „nehumánne zabíjanie civilistov“ i zadržiavanie rukojemníkov. Minister zahraničných vecí Juraj Blanár. Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Martin Baumann, AP, freepik
Reklama

Slovenská republika sa v utorok pripojila k skupine 25 štátov a Európskej komisii (EK), ktoré vyzvali na okamžité ukončenie vojny v Pásme Gazy a odsúdili „nehumánne zabíjanie civilistov“ i zadržiavanie rukojemníkov.

Medzi signatármi boli ministri zahraničných vecí vyše dvoch desiatok európskych krajín, ako aj Kanady, Austrálie a Nového Zélandu, ako aj komisár EÚ pre rovnosť, pripravenosť a krízové riadenie.

Utrpenie civilistov v Gaze dosiahlo nové rozmery

Dvadsaťosem krajín vrátane Francúzska, Belgicka a Spojeného kráľovstva vydalo v pondelok spoločné vyhlásenie, v ktorom uviedlo, že vojna v Gaze „musí skončiť teraz“ a Izrael musí dodržiavať medzinárodné právo, informuje Euronews.

Signatárom vyhlásenia bolo aj Slovensko. „Slovenská republika sa pripojila k vyhláseniu iniciovanému zo strany Spojeného kráľovstva o okupovaných palestínskych územiach, čo britská strana bezprostredne pozitívne prijala a pridá nás medzi signatárov. Vyhlásenie je plne v súlade s konzistentnými postojmi vlády SR vo vzťahu k situácii na Blízkom východe s dôrazom na podporu dôležitým rokovaniam Izraelu s Hamasom o prímerí, ktoré môžu byť zásadné v mierovom procese,“ ozrejmil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár.

Ministri zahraničných vecí zastupujúci spolusignatárov uviedli, že „utrpenie civilistov v Gaze dosiahlo nové rozmery“ a odsúdili „slabé poskytovanie pomoci a neľudské zabíjanie civilistov vrátane detí, ktorí sa snažia uspokojiť svoje najzákladnejšie potreby v podobe vody a potravín“.

„Model poskytovania pomoci izraelskou vládou je nebezpečný, podporuje nestabilitu a zbavuje obyvateľov Gazy ľudskej dôstojnosti,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Ďalej sa v ňom dodáva, že „odmietnutie základnej humanitárnej pomoci civilnému obyvateľstvu zo strany izraelskej vlády je neprijateľné. Izrael musí dodržiavať svoje záväzky podľa medzinárodného humanitárneho práva.“

Plamene a dym stúpajú po izraelskom leteckom útoku na Gazu. Foto: TASR/AP

Hamas je zodpovedný za utrpenie

Nedávno hlásené úmrtia stoviek Palestínčanov, ktorí hľadali pomoc, označili krajiny za hroznú udalosť.  Miestne médiá tiež informujú, že belgický štát bol predvolaný pred bruselský občiansky súd kvôli obvineniam, že si nesplnil svoje záväzky vyplývajúce z Dohovoru OSN o genocíde týkajúce sa vojny v Gaze.

Izraelské ministerstvo zahraničných vecí vyhlásenie odmietlo a uviedlo, že je „odtrhnuté od reality a vysiela Hamasu nesprávny signál“. Obvinili Hamas z predlžovania vojny tým, že odmietajú prijať návrh na prímerie a prepustenie rukojemníkov podporovaný Izraelom.

„Hamas je jedinou stranou zodpovednou za pokračovanie vojny a utrpenie na oboch stranách,“ napísal hovorca izraelského ministerstva zahraničných vecí Oren Marmorstein na sociálnej sieti.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia