Utrpenie civilistov v Pásme Gazy dosiahlo nové rozmery, Slovensko sa pripojilo k VÝZVE na ZASTAVENIE vojny

Slovenská republika sa v utorok pripojila k skupine 25 štátov a Európskej komisii (EK), ktoré vyzvali na okamžité ukončenie vojny v Pásme Gazy a odsúdili „nehumánne zabíjanie civilistov“ i zadržiavanie rukojemníkov. Minister zahraničných vecí Juraj Blanár. Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Martin Baumann, AP, freepik
Reklama

Aj izraelskí spojenci vyhlásenie odsúdili. Americký veľvyslanec v Izraeli Mike Huckabee označil vyhlásenie za „odporné“ a povedal, že krajiny, ktoré ho vydali, by sa mali namiesto toho zamerať na nátlak na „divochov Hamasu“.

Nemecký minister zahraničných vecí Johan Wadephul však predtým uviedol, že hovoril s izraelským kolegom Gideonom Sa’arom a vyjadril „najväčšie znepokojenie nad katastrofálnou humanitárnou situáciou“, keďže sa izraelská ofenzíva rozširuje. Vyzval Izrael, aby spolupracoval s EÚ s cieľom umožniť príchod väčšieho množstva humanitárnej pomoci do Gazy.

Vyzvali na okamžité prímerie

V januári Izrael zakázal činnosť hlavnej organizácie OSN, ktorá poskytuje pomoc Palestínčanom v Gaze, UNRWA, s tvrdením, že agentúra priviera oči pred členmi Hamasu vo svojich radoch. Zodpovednosť za distribúciu pomoci bola odovzdaná USA podporovanej Nadácii pre humanitárnu pomoc v Gaze, ktorá nemala žiadne predchádzajúce skúsenosti s poskytovaním pomoci do bojových zón.

Spôsob doručovania pomoci kritizovali etablované humanitárne skupiny a dodávky na jej štyroch distribučných miestach v Gaze často viedli k úmrtiam ľudí, či už v tlačeniciach, alebo po tom, čo izraelské sily spustili paľbu v blízkosti žiadateľov o pomoc.

Stany pre vysídlených Palestínčanov uprostred vojnou zničenej infraštruktúry v meste Gaza vo štvrtok 17. júla 2025. Foto: TASR/AP Tents sheltering displaced Palestinians are seen amid war-damaged infrastructure in Gaza City, Thursday, July 17, 2025. (AP Photo/Jehad Alshrafi)

Signatári vyzvali na okamžité prímerie a dodali, že sú pripravení podniknúť kroky na podporu politickej cesty k mieru v regióne. Podľa medzinárodných organizácií sa viac ako 2 milióny Palestínčanov v Gaze nachádzajú v katastrofálnej humanitárnej kríze a v súčasnosti sú odkázaní najmä na obmedzenú pomoc, ktorá je povolená na územie.

Rokovania, ktoré nepriniesli výsledky

Mnoho ľudí bolo opakovane vysídlených. Vojna medzi Izraelom a Hamasom sa začala, keď militanti vedení Hamasom zaútočili na južný Izrael 7. októbra 2023 a zabili približne 1 200 ľudí, väčšinou civilistov.

Hamas vzal 251 rukojemníkov a v súčasnosti drží 50, z ktorých 20 je pravdepodobne nažive. Následná izraelská ofenzíva si vyžiadala smrť najmenej 59-tisíc Palestínčanov, prevažne žien a detí, uviedlo ministerstvo zdravotníctva v Gaze, ktoré prevádzkuje Hamas. Tieto čísla nerozlišujú medzi bojovníkmi a civilistami.

Izraelská armáda uvádza, že od začiatku vojny zomrelo 850 jej vojakov. Izrael a Hamas vedú v Katare rokovania o prímerí, ktoré doteraz nepriniesli žiadne konkrétne výsledky. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu opakovane vyhlásil, že rozšírenie izraelských vojenských operácií v Gaze bude v rokovaniach vyvíjať tlak na Hamas.

V pondelok spustila IDF svoju prvú pozemnú operáciu v centrálnom meste Deir al-Balah, ale neposkytla žiadne informácie o jej cieľoch a zámeroch.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia