Už čoskoro môžu USA zasiahnuť MASÍVNE hurikány, vedci vysvetľujú meteorologické fenomény

hurikán, Atlantik, USA
Hurikánová sezóna v Atlantiku môže byť tento rok mimoriadne silná. Zdroj: TASR/AP; Pexels
Reklama

Rastúca teplota vody, zmeny v Tichom oceáne a atmosférické zvláštnosti sa spájajú do jednej línie, aby podporili rušnú búrkovú sezónu v Atlantiku. Vedci preto varujú, oblasť Karibiku a USA môžu zasiahnuť niektoré z najkrutejších hurikánov, aké tu kedy boli zaznamenané.

Sezóna hurikánov v Atlantickom oceáne sa ešte ani nezačala a prognostici už bijú na poplach. Áno, čítate správne: očakáva sa, že tohtoročná sezóna hurikánov, ktorá oficiálne trvá od 1. júna do 30. novembra, bude mimoriadne aktívna. Podľa amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA) je 60 % pravdepodobnosť, že bude táto sezóna abnormálne aktívna – predpovedá sa až 19 pomenovaných tropických búrok, z toho až 10 hurikánov a 3 až 5 veľkých hurikánov (kategórie 3 a viac).

Súkromná predpovedná spoločnosť AccuWeather ponúka takmer identickú predpoveď, ale pridáva ďalšiu prísnu predpoveď: až šesť búrok by mohlo priamo zasiahnuť pobrežie USA. Po ničivých následkoch hurikánov Helene a Milton v roku 2024 je to nemilá správa. „Vyzerá to tak, že to bude celkovo ďalší rušný rok,“ hovorí Alex DaSilva, hlavný expert AccuWeather na hurikány, pre BBC Science Focus.

Prečo sú si teda vedci takí istí? Aj keď stále nie je možné presne predpovedať, kedy alebo kde búrka udrie, čoraz jasnejšie sú väčšie sily hurikánov, ktoré formujú každú sezónu. Tento rok viaceré klimatické ukazovatele ukazujú rovnakým smerom, tým zlým.

Na satelitnej snímke od NOAA je zachytený hurikán Milton v Mexickom zálive, pri pobreží polostrova Yucatán, dňa 8. októbra 2024.

Atlantik uchováva energiu

Hurikány čerpajú svoju silu z teplých oceánskych vôd a tento rok Atlantik ponúka obrovské zásoby tepla. „Teplota povrchu mora je opäť vysoko nad priemerom,“ hovorí DaSilva. Hoci rok 2025 možno nezatieni rekordne teplé roky 2023 a 2024, teploty sú stále nezvyčajne horúce vo veľkej časti Atlantického oceána. Ale nie je to len povrch, ktorý je teplý. To, čo skutočne poháňa najsilnejšie búrky, je obsah tepla v oceáne, teda miera toho, ako hlboko sa teplá voda rozprestiera pod povrchom.

„Je to naozaj pôsobivé,“ hovorí DaSilva. „Keď ste na povrchu, voda je príjemne teplá. A teraz si predstavte, že ste stovky metrov pod hladinou v miestach, ako je západný Karibik. Počas hlavnej sezóny tam môže byť stále až 27 °C.“ Táto hĺbka je dôležitá. Teplá voda funguje ako vysokooktánové palivo pre hurikány – čím je hlbšie, tým viac energie môže búrka čerpať. To je kľúčový dôvod, prečo toľko nedávnych hurikánov prešlo „rýchlou intenzifikáciou“: dramaticky zosilneli v priebehu niekoľkých hodín, často tesne pred dopadom na pevninu.

„Keď sa pozrieme na búrky, ktoré rýchlo zosilnejú – takpovediac explodujú – väčšina z nich sa odohráva v Mexickom zálive, západnom Karibiku alebo pri juhovýchodnom pobreží USA, pretože tam je obsah tepla v oceáne najvyšší.“ Vedcom je teraz jasné, že obsah tepla v oceánoch sa z roka na rok zvyšuje v dôsledku klimatických zmien. Ako sa planéta otepľuje, oceány absorbujú veľkú časť prebytočného tepla, čím sa vytvárajú hlbšie zásobníky energie, ktoré môžu využívať búrky. To nemusí nevyhnutne znamenať, že budeme svedkami väčšieho počtu hurikánov, ale tie, ktoré sa vytvoria, budú čoraz pravdepodobnejšie rýchlo silnieť a dosahovať väčšiu intenzitu.

Na fotografii je zobrazená socha Poseidona stojaca v oceáne, očakávajúc príchod hurikánu Milton v Progrese, v štáte Yucatán, Mexiko, v pondelok 7. októbra 2024.

Meniaci sa tichomorský model

Zatiaľ čo Atlantik poskytuje palivo, Tichý oceán hrá úlohu bábkoherca. Kľúčovým hráčom je tu El Niňo – južná oscilácia (ENSO) – prirodzený cyklus otepľovania a ochladzovania v tropickom Pacifiku. Má silný reťazový účinok na aktivitu hurikánov v Atlantiku.

O ENSO by sa dali napísať (a už aj napísali) celé knihy, takže to zhrnieme. V rokoch pôsobenia El Niña sa teplá voda v tropickom Tichom oceáne presúva na východ smerom k Amerike. V rokoch La Niña sa deje opak – teplá voda sa presúva na západ smerom k Ázii, zatiaľ čo chladnejšia voda sa zhromažďuje v blízkosti Ameriky.

Tieto zmeny neovplyvňujú len Tichomorie – majú vplyv na veterné pomery na celom svete vrátane Atlantického oceánu, kde môžu napomáhať alebo brániť vzniku hurikánov. V súčasnosti sa Tichý oceán nachádza v neutrálnej fáze ENSO, takže teplá voda je niekde uprostred. To však nemusí byť nevyhnutne dobrá správa. „Výskum ukázal, že zatiaľ čo v rokoch La Niña zvyčajne vzniká najviac búrok, neutrálne roky sú im veľmi, veľmi blízke,“ hovorí DaSilva. „Výrazný pokles je skutočne len v rokoch El Niño.“

Vedci navrhujú novú kategóriu 6, ktorá by lepšie zodpovedala „mega-hurikánom“ spôsobeným klimatickou krízou. Ilustračné foto. Zdroj: NASA

Dôvod? V rokoch El Niño môžu silné vetry z vyšších hladín Tichého oceánu rozdeliť búrky, ktoré sa vyvíjajú v Atlantiku. V neutrálnych rokoch alebo v rokoch La Niña sa však tieto vetry zmierňujú, čo umožňuje ľahší vznik a posilnenie hurikánov. Navyše existuje možnosť, že podmienky La Niña by sa mohli vrátiť neskôr v tomto roku, čo by mohlo pripraviť pôdu pre rušný záver sezóny.

„Je tu šanca, že La Niña by sa mohla vrátiť koncom sezóny,“ hovorí DaSilva. „To bude potrebné pozorne sledovať, pretože ak sa tak stane, koniec sezóny by mohol byť pre búrky priaznivejší.“ To sa stáva čoraz bežnejším javom, pričom posledné sezóny vykazujú trend k väčšiemu počtu búrok na konci sezóny, ktoré sú podporované pretrvávajúcim teplom a priaznivými atmosférickými podmienkami.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia