fbpx

Už je to takmer nezvratné, tvrdia vedci. Následky máme pocítiť všetci

Ľudstvo zažilo najteplejších 13 mesiacov vo svojich moderných dejinách. Rok 2024 tak bude pravdepodobne najteplejší kalendárny rok v histórii. Zdroj: Freepik

Ľudstvo zažilo najteplejších 13 mesiacov vo svojich moderných dejinách. Rok 2024 tak bude pravdepodobne najteplejší kalendárny rok v histórii. Informuje tn.cz.

Tohtoročný júl bol svetovo druhým najteplejším júlom od roku 1940. Vychádza to z dát programu Európskej únie pre pozorovanie Zeme Copernicus. Za minuloročným júlom, ktorý bol tým vôbec najteplejším, zaostal len o štyri stotiny stupňa Celzia.

Práve tento rozdiel zároveň ukončil sériu 13 najteplejších mesiacov v rade. Posledných 12 mesiacov (od augusta 2023 do júla 2024) bolo v priemere o 0,76 °C teplejších, než je priemer z rokov 1991–2020.

Teplotný priemer z predindustriálnej éry (1850–1900) potom týchto 12 mesiacov prekročilo o 1,64 °C. Aj napriek tomuto júlovému relatívnemu poklesu ale bude rok 2024 pravdepodobne stále vôbec najteplejším kalendárnym rokom v modernej histórii.

Dôvodom je podľa vedcov kombinácia faktorov. Svoju úlohu v tom nepochybne zohral jav El Niño, ktorý sa nadpriemernými teplotami prejavoval napríklad aj v rokoch 2015 a 2016 a ktorý teraz už oslabuje. Nejde ale o jedinú príčinu.

„Dôsledky globálneho otepľovania nezačali na začiatku tejto rekordnej série. Pozorujeme ich už niekoľko rokov a koniec tejto série rekordov nebude znamenať koniec dôsledkov globálneho otepľovania,“ zdôraznil pre Euronews klimatológ z programu Copernicus Julien Nicolas.

„Vlny horúčav a extrémne prejavy počasia začali pred touto sériou rekordov a budú pokračovať aj potom,“ dodal.

Podľa odborníkov je pre stabilitu klímy zásadné, aby globálna teplota dlhodobo neprekročila hranicu 1,5 °C nad predindustriálnym priemerom. K prekročeniu tejto hodnoty v minulých mesiacoch síce došlo, ale iba po obmedzenú dobu.

Teraz sa potom očakáva mierne globálne ochladenie vplyvom prichádzajúceho javu La Niña, ktorý dlhodobý priemer (ktorý je teraz na úrovni 1,28 ° C) opäť o niečo zníži.

Podľa Nicolasa by sme ale nemali byť príliš optimistickí a zdôrazňuje, že až čas ukáže, či nedávne teplotné rekordy „zodpovedajú bodu zlomu, alebo radikálnej zmene klimatického systému“. Podľa súčasných predpovedí globálna teplota prekročí kritickú úroveň 1,5 °C pravdepodobne na jar roku 2033. Teda pokiaľ sa nič zásadné nezmení.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie