Už žiadne úniky z laboratórií. Trump svojím podpisom obmedzil výskum vírusov, opäť reagoval na koronavírus

trump
Americký prezident Donald Trump. Ilustračné foto. Zdroj: TASR/AP, Freepik/DC Studio
Reklama

Americký prezident Donald Trump v pondelok večer podpísal výkonný príkaz, ktorý obmedzil určitú formu biologického výskumu, o ktorej jeho administratíva tvrdí, že spôsobila pandémiu ochorenia COVID-19, a to únikom vírusu z laboratória v Číne.

Vedci už viac ako desať rokov diskutujú o rizikách a výhodách výskumu tzv. „gain-of-function“ alebo „zisku funkcie“. Dlho experimentovali s vírusmi a baktériami, aby im dali nové funkcie, ako je produkcia inzulínu pre ľudí s cukrovkou, píše The New York Times.

Niektorí výskumníci modifikovali vírusy vtáčej chrípky, aby zistili, ktoré mutácie by mohli byť kľúčové pre vznik pandemických kmeňov, ktoré by sa mohli šíriť medzi ľuďmi.

Hoci takéto experimenty môžu mať výhody, kritici tvrdia, že riziko náhodne vytvorenej pandémie sa neoplatí podstupovať. V roku 2014 bolo zastavené všetko federálne financovanie experimentov, ktoré by mohli určité vírusy urobiť nebezpečnejšími. Prvá Trumpova administratíva tento zákaz zrušila v roku 2017 a zaviedla nový postup na preskúmanie potenciálne nebezpečného výskumu.

Nechcené úniky v budúcnosti

Debata o výskume zisku funkcie sa počas pandémie vyostrila. Trump a ďalší volení predstavitelia spojili takýto výskum s pôvodom Covidu a tvrdili, že čínski výskumníci vyrobili koronavírus v laboratóriu vo Wu-chane.

Na pondelňajšom slávnostnom podpise prezident túto súvislosť opäť spomenul. „Myslím, že som to hovoril od prvého dňa, že to uniklo,“ povedal. „Vedec išiel von na obed s priateľkou alebo bol spolu s mnohými ľuďmi,“ dodal.

„Neexistuje žiadne laboratórium, ktoré by bolo imúnne voči únikom – a toto opatrenie má zabrániť nechceným únikom v budúcnosti a ohrozeniu ľudstva,“ napísal na sociálnej sieti X minister zdravotníctva Robert F. Kennedy.

„Každý štát, ktorý sa zapája do tohto výskumu, ohrozuje vlastné obyvateľstvo, ako aj celý svet, ako sme to mohli vidieť počas pandémie COVID,“ uviedol riaditeľ Národného ústavu zdravia Jay Bhattacharya.

Americký národný ústav zdravia (NIH) v rokoch 2010-19 financoval výskum koronavírusov vo Wu-chane prostredníctvom neziskovej organizácie, čo však Trump počas svojho prvého funkčného obdobia v roku 2020 zrušil. Jeho nástupca Joe Biden toto financovanie čiastočne obnovil.

Šéf Bieleho domu vo svojom nariadení uviedol Čínu ako „záujmovú krajinu“, v ktorej by takýto typ výskumu nemal byť podporovaný. Podľa nariadenia by sa malo ukončiť financovanie iných typov výskumov v oblasti biologických vied v krajinách považovaných za nedostatočne kontrolované. Týmto krokom americká administratíva výrazne rozširuje okruh zahraničných výskumov, na ktoré by sa mohli vzťahovať obmedzenia.

Rozdielne hodnotenia vzniku pandémie

Množstvo publikovaných štúdií poukazuje namiesto úniku z laboratória na trh vo Wu-chane ako na pôvod pandémie koronavírusu a tvrdí, že dôkazy silne naznačujú, že divé cicavce sa nakazili netopierím koronavírusom a že keď sa zvieratá predávali na trhu, preniesli vírus na ľudí.

Americké spravodajské agentúry sú vo svojich hodnoteniach rozdielne. Ministerstvo energetiky a FBI podporili myšlienku, že pandémia vznikla vo wu-chanskom laboratóriu. Tento rok CIA uviedla, že tiež uprednostňuje teóriu úniku z laboratória, ale rovnako ako ministerstvo energetiky prejavilo tomuto stanovisku „nízku dôveru“.

Národná spravodajská rada a štyri ďalšie spravodajské orgány však uprednostnili myšlienku, že pandémia mala prirodzený pôvod, podľa hodnotenia spravodajských informácií vykonaného v roku 2021.

Preskúmanie viedlo expertný panel k vypracovaniu rozsiahleho súboru zmien v spôsobe, akým federálna vláda dohliada na potenciálne nebezpečné experimenty. Bidenova administratíva tieto zmeny oficiálne prijala minulý rok.

Kritici sa v tom čase sťažovali, že táto politika nebola dostatočne agresívna. Napríklad jej chýbal nezávislý regulačný orgán na preskúmanie výskumných návrhov.

Nedostatočná úroveň dohľadu

Nové výkonné nariadenie Trumpa odmietlo Bidenovu politiku ako takú, ktorá má „nedostatočnú úroveň dohľadu“. Nariaďuje Úradu pre vedu a technickú politiku, aby túto politiku revidoval alebo nahradil novými nariadeniami.

Nová politika by ukončila podporu výskumu zameraného na získanie funkcií, ktorý bol považovaný za nebezpečný a bol vykonávaný v krajinách vzbudzujúcich obavy vrátane Číny.

Taktiež by zaviedla nové obmedzenia pre výskum v Spojených štátoch. Výkonné nariadenie tiež vyzýva vládu, aby vypracovala stratégiu na dohľad nad potenciálne nebezpečným výskumom vykonávaným bez federálnych finančných prostriedkov v Spojených štátoch.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia