V akom veku „vliezame do chomúta“? Prinášame rebríček krajín s priemerným vekom vstupovania do manželstva

manželstvo, vek, priemerný, krajiny, svet
Ilustračné zábery Zdroj: Pexels/NastyaSensei, Trinity Kubassek, Emma Bauso
Reklama

Uzavretie manželstva je jedným z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré môže človek urobiť. Nie je to len o láske, ale zahŕňa aj faktory, ako je finančná stabilita, citová zrelosť, kariérne ciele a osobná pripravenosť. V rôznych kultúrach sveta sa k manželstvu pristupuje rôzne. V niektorých spoločnostiach sa považuje za rituál prechodu do dospelosti a uzatvára sa pomerne skoro. V iných ho ľudia uzatvárajú neskôr, keď sa cítia nezávislí a etablovaní.

V súčasnosti, v súvislosti s rastúcimi životnými nákladmi, infláciou a prudkým nárastom cien bývania, sa mnohí jednotlivci rozhodujú zamerať sa na svoju kariéru a osobný rast skôr, ako sa usadia, uvádza Stars Insider. V dôsledku toho sa celosvetovo posúva vek, v ktorom ľudia uzatvárajú manželstvo. Táto galéria skúma priemerný vek uzavretia prvého manželstva na celom svete a ponúka prehľad o tom, ako sa čas a tradície v jednotlivých krajinách líšia.

1. Kolumbia

V Kolumbii, ktorá je prevažne katolíckou krajinou, je manželstvo pre mnohých dôležitým medzníkom. Kultúra považuje usadenie sa a založenie rodiny za kľúčové kroky k dosiahnutiu dospelosti. V konzervatívnejších oblastiach krajiny sa predmanželské vzťahy odsudzujú. To môže spôsobiť, že páry budú chcieť vstúpiť do spoločensky prijateľnejšieho stavu manželstva. Tu je priemerný vek, v ktorom ľudia vstupujú do manželstva, 18 rokov.

2. Nepál

V Nepále je manželstvo viac než len zväzok dvoch zamilovaných ľudí. Vníma sa ako spoločenská a rodinná povinnosť a spôsob plnenia tradičných úloh. Aj spoločenské normy neodporúčajú randenie, vzťahy pred sobášom a vzťahy v partnerskom vzťahu. V rodinách s nízkymi príjmami sa vydávanie dcér považuje za spôsob zníženia finančného zaťaženia. Mnohé rodiny sa snažia zabezpečiť budúcnosť svojich dcér tým, že ich vydajú do bohatších rodín. Väčšina jednotlivcov v Nepále uzatvára manželstvo vo veku 20 rokov.

4. Tadžikistan

Tadžická spoločnosť si ctí česť, rodinu a rodové roly. To priamo ovplyvňuje spôsob, akým rodiny považujú dcéry za predurčené stať sa manželkami a matkami už v ranom veku. Na rodičov je vyvíjaný značný spoločenský tlak, aby dcéry vydali v „správnom veku“. Veľkú úlohu zohrávajú aj hospodárske podmienky. Vydanie dcér môže znamenať menšie výdavky v domácnosti. Vo vidieckych oblastiach musia dievčatá často zanechať školu a jedinou možnosťou pre ich budúcnosť je manželstvo. V dôsledku toho je priemerný vek prvého manželstva v tejto krajine 22 rokov.

5. Jemen

Jemenská spoločnosť má niekoľko hlboko zakorenených tradícií, konzervatívnych spoločenských a náboženských noriem a rodových nerovností, ktoré podporujú skoré manželstvá. Jemen má v skutočnosti jednu z najvyšších mier detských sobášov na svete. V jemenskej spoločnosti rastie povedomie o problémoch s detskými manželstvami a aktivisti sú hnacou silou sociálnych reforiem. Napriek tomu je to veľká výzva, keďže náboženské zákony majú často prednosť pred vnútroštátnymi nariadeniami. V porovnaní s celosvetovými priemermi sa v tomto regióne oficiálne uzatvára manželstvo skôr, pričom väčšina ľudí sa vydáva do 23 rokov.

6. Irán

V minulosti bolo veľmi bežné, že sa Iránci ženili a vydávali v neskorom veku. Vzdelanie, urbanizácia a vývoj osobných a profesionálnych priorít však zmenili spoločenské prostredie. Podmienky, ako sú rastúce náklady na bývanie, nezamestnanosť a ekonomická neistota, tiež viedli k odkladaniu sobášov. Kultúrne normy však stále diktujú mnohé životné rozhodnutia a mnohí považujú manželstvo za dôležitý krok. Typický vek pre uzavretie manželstva je tu 24 rokov.

7. Egypt

V egyptskej spoločnosti sa manželstvo stále považuje za významný míľnik v živote človeka. Toto rozhodnutie je formované viacerými faktormi, ako sú vzdelanie, ekonomické problémy, stabilita zamestnania a očakávania spoločnosti. V poslednom čase sa priemerný vek pri uzatváraní manželstva zvyšuje v dôsledku vysokej nezamestnanosti, nákladov na svadbu, veno a bývanie. Podobne aj finančná pripravenosť a ekonomická zodpovednosť sa stali pre páry dôležitejšími pred tým, ako si dajú manželský zväzok. Ľudia v Egypte sa zvyčajne berú, keď majú približne 25 rokov.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti