Nicolas Saldias, vedúci analytik spoločnosti Economist Intelligence Unit informoval, že devalvácia bola oveľa väčšia, než väčšina ľudí čakala a bude mať významný vplyv na infláciu.
Devalvácia meny o 50 percent
Prvým krokom, ktorým chce vláda riešiť trojcifernú infláciu a oživiť ekonomiku, je oslabenie hodnoty argentínskej meny o viac ako 50 percent voči americkému doláru.
Minister hospodárstva Luis Caputo vo vopred natočenom videu vysvetľoval Argentínčanom, v čom vidí príčiny desiatok rokov opakujúcich sa kríz, dlhov a inflácie. Krajina podľa neho utrácala viac, než zarábala. Rozpočty Argentíny boli v deficite po 113 z posledných 123 rokov.
Caputo vyhlásil, že to, čo kabinet chystá, je riešenie problému od samotných koreňov. Výmenný kurz klesne na 800 pesos za dolár. Argentína od roku 2019 udržiavala svoju menu umelo silnú tým, že prísne kontrolovala pohyb meny.
Minister hospodárstva škrtol dotácie na dopravu aj palivo
Caputo oznámil aj hlboké škrty vo verejných výdavkoch. Ide o zmrazenie výdavkov na niektoré hlavné vládne zákazky a o zásadné zníženie štedrých dotácií na palivo a dopravu. Autobusové cestovné stojí v Argentíne iba pár centov. Zatiaľ sa nevie, koľko budú lístky stáť, až vláda prestane dopravu dotovať.
Informoval aj o pozastavení všetkej štátom zadávanej reklamy na jeden rok. Za rok 2023 sa podľa jeho slov týmto spôsobom utratilo 34 miliárd pesos.
Infraštruktúrne projekty bude podľa Caputa v budúcnosti vykonávať iba súkromný sektor.
Prezident Milei sľuboval, že škrty sa zásadne nedotknú najchudobnejších obyvateľov. O to sa má postarať avizované zvýšenie prídavkov na deti a zvýšenie prídavkov na stravovacie karty o 50 percent.
Prezident svojím prvým dekrétom zrušil viac ako polovicu ministerstiev
Milei v prvom prejave po uvedení do funkcie informoval, že zostavenie novej vlády bude pre Argentínu podobne zlomovým bodom, ako bol pre Nemecko pád Berlínskeho múru. Ako prezidentský kandidát zverejnil na sociálnych sieťach video, v ktorom strhával pásky s názvami ministerstiev.
V súčasnosti prvým vydaným dekrétom zrušil viac ako polovicu ministerstiev. Z pôvodných 22 zostalo iba deväť.
Argentínsky ekonomický server El Cronista napísal, že ide o reorganizáciu vlády s okamžitou platnosťou. Zostáva deväť rezortov, medzi ktoré je novo začlenené ministerstvo ľudského kapitálu.