V Berne chce legalizovať kokaín. Vojna proti drogám zlyhala, treba nové riešenia, argumentuje predkladateľka návrhu

Zdroj: FOTO TASR/Jakub Kotian, FREEPIK/MART PRODUCTION
Reklama

Vo švajčiarskom hlavnom meste Bern plánuje mestská rada legalizáciu kokaínu. Návrh ide proti zavedeným zákonom vo Švajčiarsku a nesúhlasný je aj postoj mesta. Ide však zatiaľ o najrevolučnejší prístup k tvrdým drogám.

O legalizácii informovala agentúra Reuters. V tejto súvislosti uviedla príklad amerického štátu Oregon, ktorý v roku 2021 prestal kriminalizovať držanie malých množstiev kokaínu za účelom protidrogovej liečby. Viaceré európske krajiny, ako napríklad Španielsko, Taliansko a Portugalsko, už nemajú za držanie drog ako kokaín tresty odňatia slobody. V týchto krajinách ale zatiaľ nie sú úvahy o zásadnej dekriminalizácii tvrdých drog podobne ďaleko ako v Berne.

Švajčiarska legislatíva je v prístupe k drogám konzervatívna. V krajine prebiehajú súdy okolo legalizácie predaja konope.

S návrhom legalizácie prišla Eva Chenová, členka bernskej mestskej rady za Alternatívnu ľavicovú stranu, ktorá sa vyjadrila, že vojna proti drogám zlyhala a musia sa poobzerať po nových riešeniach. Podľa nej sú kontrola a legalizácia lepšie ako obyčajné represie.

Švajčiarsko patrí medzi krajiny s najvyššou úrovňou užívania kokaínu v Európe, o čom svedčia úrovne jeho metabolitov v odpadových vodách. Medzi popredné mestá podľa tejto metriky patrí Zürich, Bazilej a Ženeva. Podľa švajčiarskej mimovládnej organizácie Addiction Switzerland je dôvodom to, že ceny kokaínu sa v krajine za posledných päť rokov znížili na polovicu.

Zástupca riaditeľa Addiction Switzerland Frank Zobe povedal, vo Švajčiarsku majú veľa kokaínu za najnižšie ceny a v najvyššej kvalite, čo sme kedy videli. Dávka kokaínu stojí len o trochu viac ako jedno pivo.

Návrh je iba začiatok

Podľa slov Chenovej je krajina stále ďaleko od potenciálnej legalizácie, ale je nutné hľadať nové prístupy. Dodala, že prípadná legalizácia by bola sprevádzaná kontrolami kvality a informačnými kampaňami.

Boris Quednow, vedúci centra pre psychiatrický výskum na zürišskej univerzite, označil kokaín za jednu zo silne návykových látok. Uviedol, že riziká spojené s kokaínom sú oveľa vyššie než riziká alkoholu či konope.

Naopak, Thilo Beck z centra pre liečbu závislostí vo Švajčiarsku vyhlásil, že nastal čas na „dospelejšiu“ politiku ohľadom kokaínu. Tvrdí, že kokaín síce nie je zdravý, no realita je taká, že ho ľudia napriek tomu užívajú. To sa zmeniť nedá, preto je lepšie aspoň skúsiť zaistiť, aby ho ľudia používali najbezpečnejším a najmenej škodlivým spôsobom.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia