V Brne dve ženy potratili kvôli chorobe. Ochorenie bolo spôsobené kontaminovaným jedlom

bábätko novorodenec nemocnica
Ilustračná fotografia. Zdroj: Pixabay
Reklama

Vo Fakultnej nemocnici (FN) Brno sa v minulom roku starali o štyri tehotné ženy nakazené listeriózou. Z toho dve ženy prišli o plod, uviedol primár nemocnice Lukáš Hruban. Ochorenie je väčšinou spôsobené požitím kontaminovaných potravín. Najmä pre tehotné ženy predstavuje veľké riziko. Hygienici vlani zaznamenali 12 prípadov, čo je najviac za viac ako 15 rokov.

Nárast počtu prípadov listeriózy sa týka celej Českej republiky. V minulom roku bolo hlásených 67 prípadov v porovnaní so 48 prípadmi v predchádzajúcom roku. U zdravého dospelého človeka je ochorenie zvyčajne bezpríznakové, predstavuje však významné riziko pre tehotné ženy a novorodencov, píše portál idnes.cz.

„Hrozí riziko predčasného pôrodu, spontánneho potratu, narodenia mŕtveho dieťaťa alebo infekcie novorodenca. V tehotenstve sa príznaky infekcie líšia, napríklad tráviace problémy, horúčka, a ak sa lekári cielene nesnažia o jej odhalenie, nemusí byť správne zachytená. Lieči sa najmä antibiotikami,“ vymenoval Hruban.

Vo všetkých štyroch minuloročných prípadoch vo Fakultnej nemocnici Brno prišli tehotné ženy do miestnej pôrodnice v pokročilom štádiu ochorenia, keď sa infekcia rozšírila na placentu a plod.

Liečba oboch novorodencov bola náročnejšia

„V tomto štádiu sa riziko pre matku aj dieťa výrazne zvyšuje. V dvoch prípadoch musel byť vykonaný akútny cisársky rez. Následne matka aj novorodenec podstúpili cielenú liečbu. Po antibiotickej liečbe sa stav žien rýchlo zlepšil. Liečba oboch novorodencov bola komplikovanejšia a okrem antibiotík bola potrebná aj dočasná podpora dýchania,“ dodal primár.

V ďalších dvoch prípadoch prišli tehotné ženy príliš neskoro a lekári dospeli k záveru, že u oboch plod zomrel. V oboch prípadoch vyvolali pôrod a následne rodičky podstúpili cielenú antibiotickú liečbu, ktorá viedla k rýchlemu odstráneniu ťažkostí.

Prevenciou ochorenia je najmä dodržiavanie hygienických zásad pri manipulácii s potravinami, dôkladná tepelná úprava mäsa alebo vajec, dôkladné umývanie surového ovocia a zeleniny pred konzumáciou alebo oddelené skladovanie surového mäsa od ostatných pripravovaných potravín. Tehotné ženy a osoby s poruchami imunity by sa mali vyhýbať konzumácii mäkkých a zrejúcich syrov, lahôdkových šalátov a mali by obmedziť konzumáciu opakovane ohrievaných potravín.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia