V diplomacii nastal ZLOM. Rusko ako prvé UZNALO vládu TALIBANU

Zdroj: X/ZakiRullah Mohammadi,/Moazzam Begg/Globe Eye News
Reklama

Štyri roky po tom, čo Taliban ovládol Afganistan, urobilo Rusko zásadný krok, ktorý žiadna iná krajina dosiaľ neurobila – oficiálne uznalo jeho vládu. Kremeľ vo štvrtok oznámil, že akceptoval nového afganského veľvyslanca, čím sa fakticky stal prvým štátom, ktorý s Talibanom nadviazal plnohodnotné diplomatické vzťahy.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že tento krok má otvoriť dvere hlbšej spolupráci medzi Moskvou a Kábulom: „Domnievame sa, že oficiálne uznanie vlády Islamského emirátu Afganistan poskytne impulz pre rozvoj produktívnej bilaterálnej spolupráce medzi našimi krajinami v rôznych oblastiach.“ Rezort zároveň vyzdvihol možnosti vzájomného obchodovania, pričom zdôraznil spoločný záujem o projekty v energetike, doprave, poľnohospodárstve a infraštruktúre. „Naďalej budeme pomáhať Kábulu pri posilňovaní regionálnej bezpečnosti a v boji proti hrozbám terorizmu a drogovej kriminality,“ dodalo ministerstvo podľa BBC.

Podpísanie vzájomnej spolupráce medzi Ruskom a Talibanom
Podpísanie vzájomnej spolupráce medzi Ruskom a Talibanom. Zdroj: Minister zahraničných vecí Ruskej federácie

Zverejnený bol aj záber z oficiálneho odovzdávania poverovacích listín, na ktorom nový afganský veľvyslanec v Rusku, Gul Hassan Hassan, odovzdáva dokumenty námestníkovi ruského ministra zahraničia Andreyovi Rudenkovi. Taliban na túto udalosť reagoval pozitívne – na sociálnej sieti X zverejnil fotografie stretnutia ministra zahraničných vecí Amira Chána Muttakího s ruským veľvyslancom v Kábule Dmitrijom Žirnovom a označil rozhodnutie Moskvy za „pozitívne a dôležité“.

Komplikovaná minulosť a nový typ spolupráce

Tento obrat v rusko-afganských vzťahoch má silné historické pozadie. Sovietsky zväz v 90. rokoch minulého storočia viedol krvavý deväťročný konflikt na afganskom území, ktorý sa skončil v roku 1989 po porážke sovietskych síl afganskými mudžahedínmi – z niektorých z nich neskôr vzišiel súčasný Taliban.

Po odchode amerických vojsk v roku 2021 patrilo Rusko medzi málo krajín, ktoré si zachovali ambasádu v Kábule. V apríli 2025 Moskva urobila ďalší dôležitý krok – odstránila Taliban zo svojho zoznamu teroristických organizácií, čím pripravila pôdu pre oficiálne uznanie vlády.

Na rozdiel od Ruska, iné štáty ako Čína či Spojené arabské emiráty síce s Talibanom komunikujú a vymenili si veľvyslancov, no oficiálne ho ako vládu Afganistanu dosiaľ neuznali. Dlhodobo funguje aj politická kancelária Talibanu v katarskej Dauhe.

Bez legitimity? Taliban si nachádza partnerov

Hoci väčšina sveta Taliban stále nepovažuje za legitímnu vládu, hnutie si aj tak nachádza obchodných partnerov. Napríklad v roku 2023 podpísala čínska energetická spoločnosť zmluvu o ťažbe ropy v Afganistane.

Islamistické hnutie sa navyše snaží presvedčiť na uznanie aj Spojené štáty. Snahy o zlepšenie vzťahov sa zintenzívnili po návrate Donalda Trumpa do Bieleho domu. V marci 2025 Taliban prepustil dvoch amerických občanov zadržaných v Afganistane, pričom Spojené štáty následne stiahli miliónové odmeny, ktoré boli vypísané na troch vysokopostavených členov hnutia.

Podľa zdrojov CNN Taliban v posledných mesiacoch predložil Washingtonu viacero návrhov, ako by mohla vyzerať forma obmedzeného uznania – jednou z možností má byť otvorenie úradu v USA, ktorý by mal na starosti výhradne afganské záležitosti.

Talibanské ženy bojujú s neustálymi zákazmi a obmedzením práv, Zdroj: Wikimedia commons
Talibanské ženy bojujú s neustálymi zákazmi a obmedzením práv, Zdroj: Wikimedia commons

Počas marcových rokovaní, ktoré sa týkali výmeny väzňov, americkí predstavitelia adresovali Talibanu jasnú správu: „Musíte byť úprimní a podstúpiť riziko. Urobte to – a pravdepodobne sa tým otvorí cesta k lepším vzťahom.“

Spojené štáty a Taliban už v minulosti nadviazali kontakt. V roku 2020, ku koncu prvého Trumpovho funkčného obdobia, podpísali obe strany dohodu o úplnom stiahnutí amerických síl z Afganistanu do roku 2021. Naplnenie tejto dohody prebehlo chaoticky – Taliban sa bleskovo zmocnil moci a americkej techniky práve počas prvých letných mesiacov administratívy Joea Bidena.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia