Ukrajinská polícia rozpúšťa jednotku špeciálnych síl v Dnepropetrovskej oblasti, keď členovia odmietli prevelenie do bojovej brigády. Všetci členovia jednotky budú prevelení do útočnej brigády.
Vedenie ukrajinskej polície rozhodlo, že rozpustí jednotku špeciálnych síl v Dnepropetrovskej oblasti, potom čo členovia tejto jednotky vyjadrili nesúhlas s ich začlenením do bojovej brigády, píše portál Ukrajinská pravda . Všetci členovia jednotky budú prevelení do útočnej brigády, uviedol zástupca šéfa polície Oleksandr Facevyč. Tí, ktorí odmietnu prevelenie, budú prepustení z polície a budú povinní sa dostaviť na vojenskú správu.
„Bolo vykonané vyhodnotenie situácie v Dnipre. Bolo prijaté rozhodnutie o rozpustení policajného pluku osobitného určenia GUNP v Dnepropetrovskej oblasti. To znamená, že takýto pluk nebude existovať. Môžeme prijať ďalšie personálne rozhodnutia o vytvorení samostatných rot pre konkrétne úlohy. Všetci zamestnanci pluku bez výnimky budú prevedení na plnenie úloh do brigády s názvom Ljut,“ uviedol Facevyč.
Minulú sobotu sa na sociálnych sieťach objavilo video zo zhromaždenia policajtov v Dnipre, ktorí odmietli vstúpiť do tejto brigády. Autor videa je bývalý poslanec Ihor Mosijčuk. Ten tvrdil, že policajti, ktorí sa postavili proti nadriadeným, boli ochotní bojovať na fronte, ako už preukázali vlani v lete, ale iba v rámci svojej jednotky.
Podľa ruských médií sa policajti z Dnipra postavili proti rozkazu vstúpiť „dobrovoľne“ do útočnej brigády, ktorá bojuje na fronte, a teraz budú prevelení do tej istej brigády na základe príkazu. Nie všetky jednotky majú na fronte plný počet príslušníkov. Okrem toho armáda, ktorá chráni Ukrajinu takmer dva roky, potrebuje odpočinok. Mobilizačný zákon, ktorý by mal predpísať aj proces rotácie, však prešiel iba prvým čítaním, pripomína server Breaking Latest News.
Zástupca ŠtB zároveň dodal, že ide o ojedinelú situáciu, keď polícia plní úlohu obrany štátu ako súčasť jednotiek. Pripomíname, že Najvyššia rada predĺžila stanné právo a mobilizáciu do 13. mája 2024. Zároveň nie všetky jednotky majú na fronte kompletný personál. Armáda, ktorá chráni Ukrajinu už takmer dva roky, navyše potrebuje oddych. Ale zákon o mobilizácii, ktorý by mal nariadiť aj rotačný proces, ešte nebol prijatý. Ľudoví poslanci ho len teraz prijali v prvom čítaní.
Minister obrany Rustom Umyerov pritom verí, že bol urobený prvý krok k zlepšeniu celého procesu odvodov a vojenskej služby, na ktorý sa na fronte dlho čakalo.
Útočné brigády boli vytvorené pred minuloročnou ukrajinskou ofenzívou ako jednotky zložené z dobrovoľníkov. Ofenzíva však nepriniesla zásadnú zmenu situácie na fronte, kde medzitým opäť zaútočili ruské jednotky.