Viaceré krajiny Európskej únie sa v súčasnosti potýkajú s nedostatkom kľúčových liekov, medzi ktoré patria antibiotiká, lieky na liečbu rakoviny či inzulín. Kritický výpadok sa týka takmer dvadsiatky medikamentov, pričom ich absencia môže mať vážne dôsledky na zdravie pacientov.
Podľa Európskej liekovej agentúry (EMA) aktuálne chýba v krajinách EÚ 34 liekov, pričom 16 z nich patrí medzi základné kritické lieky. Dôvodmi ich nedostatku sú výrobné problémy, rastúci dopyt alebo rozhodnutie výrobcov o ich stiahnutí z trhu. Informuje portál Euronews.
Európska zverejnila zoznam dôležitých liekov, ktoré v súčasnosti na európskom trhu najviac chýbajú.
Protijed na otravu kyanidom
Liek Cyanokit, jediný schválený v EÚ na liečbu otravy kyanidom, sa stal nedostupným po tom, čo boli niektoré šarže kontaminované.
Napriek tomu EMA povolila jeho obmedzené používanie. Očakáva sa, že jeho nedostatok bude vyriešený do mája 2025.
Antibiotikum amoxicilín
Od októbra 2022 pretrváva nedostatok amoxicilínu, dôležitého antibiotika na liečbu bakteriálnych infekcií. Hlavným dôvodom je zvýšený dopyt spôsobený nárastom respiračných ochorení.
Lieky na rakovinu
V Európe chýba až sedem liekov určených na liečbu rôznych druhov rakoviny, vrátane metotrexátu, cisplatiny a paclitaxelu. Problém súvisí s výrobnými obmedzeniami a nečakaným zvýšením dopytu po metotrexáte na liečbu zápalových ochorení.
Tie môžu pomôcť pri liečbe stavov ako ako je reumatoidná artritída, psoriáza a Crohnova choroba.
Nedostatok inzulínu
Pacienti s diabetom majú obmedzený prístup k niektorým typom inzulínu (Insuman Rapid, Basal, Comb 25). Výrobca sa rozhodol ukončiť ich produkciu, preto EMA odporúča pacientom prejsť na alternatívne druhy inzulínu.
Inhalátory pre astmatikov
Liečivo Salbutamol, nevyhnutné pre pacientov s astmou a CHOCHP, je vo väčšine krajín EÚ nedostatkové pre rastúci dopyt.
Nedostatok potrvá minimálne do polovice tohto roku
Peginterferón alfa-2a (Pegasys)
Liek je dôležitý pri liečbe hepatitídy B a C. EMA ale tvrdí, že tento rok bude tento problém vyriešený.
Vakcína Ixiaro
Je určená proti japonskej encefalitíde, ktorá súvisí s vírusmi dengue, žltej zimnice a západonilskej horúčky a spôsobuje zápal mozgu.
K prenosu dochádza bodnutím infikovaného komára, predovšetkým rodu Culex, zdrojom nákazy sú ošípané a vtáky.
Výpadky hlásia Írsko, Taliansko či Poľsko. Podľa očakávaní liekovej agentúry mal byť nedostatok, ktorý postihol Írsko, Taliansko, Poľsko, Portugalsko a Španielsko, vyriešený do konca januára. Írske úrady však uvádzajú, že situácia sa stabilizuje až koncom apríla 2025.
Integrilín
Liek na prevenciu infarktu, ktorý výrobca GlaxoSmithKline stiahol z trhu. Existujú však alternatívy.
Visudyne (Verteporfin)
Liek Verteporfin, známy pod obchodným názvom Visudyne, sa používa na liečbu očných ochorení, ako je vekom podmienená makulárna degenerácia.
Jeho výroba je obmedzená od mája 2020, čo spôsobilo nedostatok, hoci existujú aj alternatívne spôsoby liečby. Obmedzené množstvo je momentálne dostupné napríklad v Rakúsku, kde sa očakáva doplnenie zásob do konca roku 2025. Podľa údajov SÚKL by v tuzemsku mali byť dodávky obnovené na začiatku budúceho roka.
Zypadhera (Olanzapín)
Liek Zypadhera, známy aj ako Olanzapín, sa používa na liečbu schizofrénie.
Pacienti, ktorí najprv užívajú liek perorálne, môžu následne prejsť na injekčnú formu.
Podľa EMA však pretrvávajú výrobné problémy s ihlami, čo spôsobuje občasný nedostatok Zypadhery v niektorých európskych krajinách. Obmedzené množstvo je momentálne dostupné napríklad v Belgicku.
Situácia v strednej Európe
Aktuálne sa s nedostatkom liekov potýka napríklad Chorvátsko, kde lieková a medicínska agentúra HALMED v piatok upozornila na prerušenie dodávok lieku Ventolin v 100-miligramovom balení.
Tento liek pomáha pacientom pri dýchaní počas astmatického záchvatu alebo pri silnom, nepretržitom kašli. Na Slovensku je problémom výpadok dôležitého lieku na epilepsiu Phanaemal, ktorý pacientom chýba už od druhej polovice januára, uviedol denník SME.
Nedostatok liekov v Európe predstavuje vážnu hrozbu pre pacientov a zdravotnícke systémy. Odborníci preto vyzývajú na zlepšenie dodávateľských reťazcov a zavedenie opatrení na prevenciu podobných kríz v budúcnosti.