Odborníci zo Slovenska vyjadrili obavy, že by sa obdobné látky mohli dostať aj na naše územie.
V Európe sa rozširuje dostupnosť vysoko účinných syntetických látok, nových druhov či kombinácií drog a pribúdajú tiež nové spôsoby ich užívania. Predstavuje to obrovskú hrozbu, keďže užívatelia drog sa čoraz viac dostávajú k širokej škále psychoaktívnych látok.
Ako informuje Agentúra Európskej únie pre drogy (EUDA) na svojej stránke, užívatelia sú vystavení riziku zdravotných komplikácií či otráv, nielen pre samotné užitie drog, ale z dôvodu predaja klamlivých produktov, pri ktorých osoby nemusia vedieť, o akú drogu ide.
Európa nie je pripravená
Odborníci zo Slovenska vyjadrili obavy, že by sa obdobné látky mohli dostať aj na naše územie, dodáva STVR. Podľa Medzinárodného výboru OSN pre kontrolu omamných látok upozorňuje, že Európa nie je pripravená na zvádzanie boja proti syntetickým látkam.
Aj keď sa nové druhy drog na Slovensku zatiaľ nevyskytli, podľa Ľubomíra Okruhlicu z Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) sa tak môže stať kedykoľvek.
„Chceme zabrániť tomu, aby sme sa nedostali do situácie, ktorá je napríklad v niektorých pobaltských republikách,“ tvrdí.
Predávali ich vo forme falošných liekov
EUDA uvádza, že od roku 2009 sa v Európe vyskytlo zhruba 80 nových syntetických drog. Pre ich silný vplyv predstavujú veľké riziko otravy či úmrtia.
V roku 2023 boli nitazény šiestimi zo siedmich nových druhov syntetických drog, ktoré sa prvýkrát dostali do systému včasného varovania EÚ (EWS).
Nitazény sa na trhu s drogami predávajú ako syntetický heroín a ich prítomnosť zistili vo forme falošných liekov. Behom jedného roka sa nitazény najčastejšie dostávali do zoznamu EWS. Od roku 2019 ich v Európe odhalili celkovo 16.
Nitazény sa spájajú s náhlym nárastom prípadov úmrtí v Estónsku a Lotyšsku a lokálne otravy sa vyskytli vo Francúzsku či Írsku. Predávkovanie odhalili aj v Austrálii, Severnej Amerike a Spojenom kráľovstve.
„Sú to látky, ktoré majú o mnoho väčšiu silu ako bežné opioidy, ktoré naši užívatelia poznajú, ako napríklad heroín. Čiže majú rýchly nástup účinku a veľmi intenzívny účinok, ktorý potom o to rýchlejšie môže viesť k predávkovaniu,“ dodáva Zuzana Kamendy z CPLDZ.
Zavedenie opatrení
Na pribúdajúce druhy drog reaguje aj ministerstvo zdravotníctva, ktoré sa „v spolupráci s inými relevantnými odborníkmi a rezortmi aktuálne zaoberá aj prípravou nového zákona, ktorý by sa explicitne venoval novým psychoaktívnym látkam a vedel pružnejšie regulovať ich dostupnosť a manipuláciu.“
Slovenská polícia momentálne neeviduje užívateľov nových psychoaktívnych látok. Na odhalenie nebezpečných drog musia byť zavedené určité opatrenia.
„To musí byť celoeurópske úsilie. Jedna z takých vecí je systém včasného varovania. Keď sa niekde objaví problém a droga, tak sa informácia distribuuje do ostatných členských krajín EÚ,“ uzavrel Okruhlica.