Ďalej zdôrazňuje, že nejde o náhodu, ale dobre premyslený plán. Využívaním mladých páchateľov sa zločinecké siete snažia znížiť vlastné riziko a chrániť sa pred orgánmi činnými v trestnom konaní.
„Naverbovaná mládež sa ocitne v pasci kriminálneho životného štýlu. Nielenže je pre nich ťažké sa z neho oslobodiť, ale často vtiahnu aj ľudí zo svojho prostredia do toho istého začarovaného kruhu,“ uviedol Europol.
Zisťovanie a zdieľanie informácií v rámci vyšetrovania
V novej pracovnej skupine – s názvom OTF GRIMM – budú členské štáty zdieľať spravodajské informácie a viesť spoločné vyšetrovania, identifikovať metódy náboru a spôsoby zarábania peňazí, ktoré používajú siete, ktoré verbujú takýchto mladých ľudí, a spolupracovať s technologickými spoločnosťami na odhaľovaní a boji proti náboru prostredníctvom sociálnych médií.
Zúčastnené policajné orgány si uvedomujú naliehavosť hrozby a koordinujú zdieľanie spravodajských informácií a vyšetrovaní; mapujú úlohy, metódy náboru a stratégie monetizácie používané týmito sieťami; rozkladajú poskytovateľov kriminálnych služieb, ktorí umožňujú násilie na požiadanie; a spolupracujú s technologickými spoločnosťami na odhaľovaní a predchádzaní náboru na sociálnych sieťach.
Na podporu vnútroštátnych orgánov a zvýšenie povedomia o tejto rastúcej hrozbe Europol už zverejnil informácie o tom, ako zločinecké siete lákajú mladých ľudí k násiliu a kriminalite. Ďalšie informácie budú zverejnené s postupom vyšetrovania.
Sprievodca pre rodičov
Čo môžu rodičia robiť, ak majú obavy o svoje dieťa? V prvom rade si treba všímať varovné signály, ako sú náhle zmeny správania a/alebo nákup drahých nových vecí bez vysvetlenia. „Ak vaše dieťa prestane pýtať peniaze, ale zdá sa, že ich má, nie je to nezávislosť – je to varovný signál.“
Europol zostavil sprievodcu pre rodičov so zoznamom varovných signálov, na ktoré si treba dať pozor.
Okrem vyššie uvedených signálov patria:
- Rozprávajú inak, majú nové názory, nové hodnoty – niekedy ich až prudko zmenia.
- Viac klamú alebo sa úplne vyhýbajú otázkam.
- Našli si nových priateľov, najmä staršiu mládež alebo dospelých, ktorých ste nikdy predtým nestretli.
- Kupujú nové veci. Oblečenie, technologické zariadenia, majú dosť peňazí, avšak bez vysvetlenia, odkiaľ k nim prišli.
- Vzďaľujú sa od bežného života (vynechávajú školu, vyhýbajú sa rutine, majú menší záujem o starých priateľov alebo koníčky).
- Začali používať šifrované aplikácie na posielanie správ.
„Nejde o to, aby sme deti odhalili,“ zdôraznil Europol. „Ide o to, aby sme ich pritiahli späť skôr, ako ich pritiahne k sebe organizovaný zločin.“