V Gaze sa STRIEĽALO na ženy a deti čakajúce na POMOC. ŠOKUJÚCA výpoveď bývalého pracovníka o strieľaní na PALESTÍNČANOV

Zdroj: X/Yusuf / Cat Stevens, Canva
Reklama

Bývalý bezpečnostný pracovník, ktorý pôsobil pri distribučných miestach humanitárnej pomoci v Gaze podporovaných USA a Izraelom, tvrdí, že opakovane videl svojich kolegov strieľať do davu Palestínčanov, ktorí nepredstavovali žiadnu hrozbu. V rozhovore pre BBC uviedol, že sa strieľalo dokonca aj z guľometov – v jednom prípade na ženy, deti a starších ľudí, ktorí len pomaly opúšťali areál.

Okrem streľby mal byť problém aj s použitím iných prostriedkov. Podľa jeho výpovede ľudia utrpeli zranenia po zásahu úlomkami z omračujúcich granátov, boli postriekaní slzotvorným sprejom alebo natlačení davom do ostnatého drôtu. Opísal aj situáciu, keď muž dostal plnú dávku slzného spreja priamo do tváre a žena bola zasiahnutá kovovou časťou omračujúceho granátu: „Tá kovová časť ju trafila rovno do hlavy. Spadla na zem, nehýbala sa. Neviem, či zomrela. Ale viem, že bola úplne bezvládna,“ uviedol pre portál BBC.

Záznamy z bezpečnostných kamier podľa neho jasne ukazujú, čo sa na mieste dialo. Tvrdí, že popieranie, že by na miestach distribúcie niekto utrpel ujmu, je „úplné a drzé klamstvo“.

Streľba, zranenia a výsmech

Incident, ktorý bývalý kontraktor opísal, sa mal odohrať počas jeho služby v jednom zo štyroch distribučných centier. „Keď sa to stalo, iný kontraktor, ktorý stál na násype nad východom, vystrelil do davu 15 až 20 rán z automatickej zbrane,“ spomína. „Jeden Palestínčan spadol na zem a nehýbal sa. Ten druhý len zahlásil: ‚Do r**i, asi si ho trafil.‘ A potom sa obaja smiali.“

Organizácia Gaza Humanitarian Foundation (GHF), ktorá systém distribúcie zabezpečuje, tieto tvrdenia rezolútne odmieta. „Tieto obvinenia sú úplne nepravdivé,“ reagovala GHF a odkázala na vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že „žiadni civilisti na miestach distribúcie neboli pod paľbou“.

"Viac ako 58 milionóv porcií jedla distribuovaných", uvádza organizácia GHF, Zdroj: X/Gaza Humanitarian Foundation
„Viac ako 58 milionóv porcií jedla distribuovaných“, uvádza organizácia GHF, Zdroj: X/Gaza Humanitarian Foundation

Podľa slov bezpečnostného pracovníka GHF túto udalosť zľahčila – nadriadení údajne tvrdili, že muž mohol zakopnúť alebo jednoducho od vyčerpania omdlieť. GHF označila zdroj týchto tvrdení za „frustrovaného bývalého zamestnanca“, ktorý bol podľa nej prepustený pre nevhodné správanie. Muž to však odmieta a tvrdí, že odišiel z vlastnej vôle a v dobrom – predložil aj dôkazy.

Žiadne pravidlá, žiadne zábrany

Podmienky, ktoré v GHF vládli, opisuje ako extrémne chaotické: „Nedostali sme žiadne pravidlá nasadenia ani štandardné postupy. Jeden z vedúcich nám povedal: ‚Ak sa cítiš ohrozený, strieľaj. Strieľaj na istotu a pýtaj sa až potom.‘“

Podľa neho panovala medzi zamestnancami atmosféra beztrestnosti, v ktorej boli Palestínčania odľudštení: „Vnímali to tak, že ideme do Gazy, takže žiadne pravidlá neplatia. Rob, čo chceš.“ Dodáva, že niektorí pracovníci označovali Palestínčanov za „zombie hordy“ – ako by ich život nemal žiadnu cenu.

„Ak Palestínčan odchádza od miesta pokojne a neukazuje žiadne nepriateľské úmysly, a aj tak po ňom strieľame výstražné výstrely, potom konáme zle. To je trestuhodné zlyhanie,“ zdôraznil.

Kritika humanitárnej siete rastie

Distribučný systém GHF, ktorý začal fungovať koncom mája po 11-týždňovej úplnej blokáde pásma Gazy, čelí ostrej kritike. Systém totiž núti tisíce ľudí, aby sa prechádzali cez oblasti s aktívnymi bojmi. Od jeho spustenia prišlo podľa OSN a miestnych lekárov o život už viac než 400 Palestínčanov, ktorí sa pokúšali dostať k potravinovej pomoci. Izrael tvrdí, že systém zabraňuje, aby sa pomoc dostala do rúk Hamasu.

Podľa novej analýzy portálu SkyNews dochádza k nárastu obetí v pásme Gazy počas dní, keď GHF zintenzívňuje svoje distribúcie humanitárnej pomoci. Údaje naznačujú, že čím viac výdajov sa za deň uskutoční, tým vyšší je počet mŕtvych a zranených. Zdravotníci v oblasti evidujú pri dvoch alebo menej distribúciách za deň v priemere 48 mŕtvych a 189 zranených. Ak sa však počet výdajov zvýši na päť až šesť, štatistiky ukazujú, že počet obetí narastá takmer trojnásobne.

Pásmo Gazy pred konfliktom a teraz
Pásmo Gazy pred konfliktom a teraz, Zdroj: X/Ihab Hassan

Sky News vo svojej analýze uvádza, že medzi 5. júnom a 1. júlom sa uskutočnilo celkovo 77 distribúcií, pričom pri 23 z nich (teda v približne 30 % prípadov) boli zaznamenané násilné incidenty so smrteľnými následkami. V jednom z výdajných miest v centrálnej Gaze došlo k paľbe izraelských jednotiek počas takmer každého druhého výdaja.

Za najkrvavejší deň považujú 24. jún, keď pri jednej z distribúcií prišlo o život 31 ľudí. Očití svedkovia tvrdia, že izraelskí vojaci spustili streľbu na civilistov, ktorí sa približovali k nákladným autám s potravinami.

Pod tlakom je GHF aj zo strany humanitárnych organizácií. Viac ako 170 z nich – vrátane Oxfamu a Save the Children – tento týždeň vyzvalo na okamžité ukončenie činnosti GHF. V spoločnom stanovisku uviedli, že izraelské jednotky a ozbrojené skupiny „rutinne“ strieľajú na civilistov, ktorí sa snažia získať pomoc.

Izrael popiera, že by jeho vojaci cielene útočili na ľudí čakajúcich na potraviny a tvrdí, že GHF zabezpečuje pomoc priamo obyvateľom Gazy bez zásahu Hamasu. Samotná nadácia sa bráni číslami – za päť týždňov údajne doručila viac ako 52 miliónov porcií jedla a tvrdí, že iné organizácie len nečinne sledujú, ako im pomoc kradnú.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia