fbpx

V Mexiku zavraždili ďalšieho katolíckeho kňaza, už deviateho za štyri roky

Reklama
WA 6 Farmington - Èlen komunity drží horiacu svieèku na pamiatku obetí po stre¾be, ku ktorej došlo v meste Farmington v americkom štáte Nové Mexiko v pondelok 16. mája 2023. Pri stre¾be zahynuli najmenej traja ¾udia. FOTO TASR/AP A community member holds a candle during a prayer vigil at Hills Church, Monday, May 15, 2023, in Farmington, N.M. Authorities said an 18-year-old man roamed through the community firing randomly at cars and houses Monday, killing three people and injuring six others including two police officers before he was killed. (AP Photo/Susan Montoya Bryan) *** Local Caption *** svieèka
Zdroj foto: TASR

V mexickom štáte Michaoacán v noci na stredu objavili v odstavenom aute telo zavraždeného katolíckeho kňaza. Za uplynulé štyri roky ide už o deviateho duchovného, ktorý prišiel v Mexiku o život násilnou smrťou.

Katolícke multimediálne centrum (CCM) zavraždeného kňaza identifikovalo ako Javiera Garcíu Villafañu. Podľa miestnej prokuratúry mal kňaz na tele viacero strelných rán.

Vražda sa odohrala len deň po tom, čo Konferencia biskupov Mexika odsúdila útok proti arcibiskupovi štátu Durango Faustinovi Jimenézovi, ktorého sa v nedeľu pokúsil v katedrále bodnúť starší muž. Jimenéz vyviazol bez zranení. „Je to bolestivá pripomienka závažnej situácie, v ktorej sa ako spoločnosť nachádzame a v ktorej prítomnosť skupín organizovaného zločinu ohrozuje bezpečie a životy mnohých ľudí,“ napísali mexickí biskupi vo vyhlásení.

Agentúra AP pripomína, že štát Michoacán je už roky zmietaný vlnami násilností. Územie regiónu ovládajú viaceré drogové kartely a majú tiež pod kontrolou viaceré odvetvia vrátane ťažby dreva, baníctva či zberu ovocia a zeleniny.

Kartely odstraňujú z cesty každého, kto by mohol byť hoci aj potenciálnou prekážkou v ich nelegálnych aktivitách. V uplynulých rokoch preto zavraždili viacero novinárov, kňazov, environmentálnych aktivistov či civilistov.

Katolícka cirkev v Mexiku v minulosti opakovane vyjadrila znepokojenie nad bezpečnostnou situáciou v krajine. Istý kňaz v Michaocáne dokonca vyzval veriacich, aby si zaobstarali zbrane, keďže vláda v boji proti gangom podľa neho robí len veľmi málo.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie