V noci bol pozorovateľný vzácny astronomický úkaz. Dnes končí meteorologické leto. Môžu sa vyskytnúť ešte búrky

Zdroj: FOTO TASR/AP
Reklama

Po prechode frontu zostaneme dnes v sviežom vzduchu s teplotou od +19 °C do +26 °C. Dážď alebo prehánky sa dnes vyskytnú len ojedinele. Vietor bude fúkať od západu až severozápadu do 25 km/h.

V roku 2015 sa august porúčal vysokými tropickými teplotami, v Čaklove vtedy namerali +37 °C. Dnes sa takýchto tropických teplôt nedočkáme. Dnes bude vzduch oveľa dýchateľnejší.

Na rade je tlaková výš

Nadchádzajúce dni sa situácia v našej oblasti upokojí. Od západu sa nad našu oblasť nasúva tlaková výš, ktorá prinesie zlepšenie počasia. Už dnes sa začne od západu vyjasňovať a predĺžený víkend prinesie na Slovensko jasné až polooblačné počasie.

Na západnom Slovensku bude posledný augustový deň prevažne slnečný, len prechodne sa môže oblačnosť zväčšiť a na severe nie sú vylúčené prehánky. Teplota vystúpi na +22 °C až +25 °C.

Aj stredné Slovensko bude mať dnes polooblačné až oblačné počasie s ojedinelými prehánkami, ktoré sa vyskytnú, ako sme spomínali, najmä na severe. Avšak neskôr zrážky ustanú a od západu sa zmenší aj oblačnosť. Teplota sa bude pohybovať od +17 °C do +26 °C.

Na východe bude spočiatku oblačno až zamračené, na mnohých miestach s dažďom, prehánkami a výnimočne aj s búrkami. Popoludní zrážky utíchnu a vyčasí sa. Denná teplota sa bude pohybovať od +19 °C až do +23 °C.

V horských oblastiach sa tiež postupne počasie zlepší. Zo začiatku však bude na viacerých miestach pršať alebo sa vyskytnú prehánky, výnimočne búrky. Na podhorí sa zrána budú držať hmly. Vo výške 1 500 m bude sa bude teplota pohybovať okolo +10 °C.

Pomaly sa tak schyľuje k jesennému počasiu, no netreba zúfať. Pre september je typické, že nám ešte prinesie niekoľko veľmi teplých dní.

V noci bol pozorovateľný vzácny astronomický úkaz

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @nowspacetime

Mesiac obieha okolo Zeme po eliptickej dráhe a keď sa nachádza na jej najbližšom bode k Zemi, dosiahne tzv. perigeum (približne 357.000 km). Vďaka tomu sa zdá byť väčší a žiarivejší než zvyčajne. Priemerná vzdialenosť Mesiaca od Zeme je 380.000 kilometrov. V strednej Európe bude spln vo štvrtok 31. augusta o 3.36 h.

Spln Mesiaca býva raz za 29,5 dňa, čo vychádza na 354 dní pre 12 cyklov. Približne každých dva a pol roka sa vyskytne trinásty spln – Modrý Mesiac (Blue Moon). Je to len pomenovanie 13. splnu v rámci jedného roka, mesiac nebude mať modrú farbu. Naposledy tento úkaz nastal v auguste 2021 a najbližší bude v roku 2026.

Kombinácia Modrého Mesiaca a super-Mesiaca je však zriedkavejšia a na najbližšiu si musíme počkať do roku 2037, upozorňuje BBC.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova