V Partizánskom si Baťu cenia viac než v Zlíne. Jeho meno nesie pivo, káva aj podniky

Mesto Partizánske.
Mesto Partizánske. Zdroj: FB/Partizánske,Jozef Božik
Reklama

V súčasnosti sa podieľa na natáčaní dokumentu Korene bytia, ktorý mapuje začiatky baťovskej éry.

Tradícia obuvi žije ďalej

Kým kedysi zamestnávala obuvnícka továreň v Partizánskom až 12 000 ľudí, dnes už má tento priemysel výrazne menší rozsah.

Zdroj: FB/Partizánske.sk

Napriek tomu existujú úspešné firmy, ktoré na tradíciu nadviazali – napríklad spoločnosť Artra, sídliaca v časti Veľké Bielice.

Jej zakladateľ Ivan Arvay pracoval kedysi vo firme, ktorá vznikla zo znárodnených baťovských závodov. Rozhodol sa však ísť vlastnou cestou a založil modernú firmu špecializujúcu sa na pracovnú a bezpečnostnú obuv. Vedenie postupne odovzdáva synom.

Podobne ako iní výrobcovia, aj Artra čelí silnej konkurencii lacnej ázijskej produkcie. Zástupca primátora Vladimír Karásek zdôrazňuje, že kľúčom k úspechu je kvalita a schopnosť prispôsobiť sa konkrétnym požiadavkám klienta.

Hľadanie novej identity starých budov

Bývalý baťovský továrenský areál dnes zápasí s otázkou využitia. Viacposchodové budovy nezodpovedajú súčasným potrebám logistiky, firmy uprednostňujú prízemné haly. Objektom navyše chýba jednotný vlastník – rozparcelované boli počas privatizácie. Mesto si však zachovalo správu ciest a osvetlenia a musí riešiť aj opustené koľaje niekdajšej železničnej vlečky.

Aj v Partizánskom sa objavuje nový investor, ktorý má záujem premeniť jednu z niekdajších továrenských budov na moderný multifunkčný priestor – vzniknúť by tu mali obchody aj byty. V súčasnosti patrí medzi ojedinelé príklady obnovy pôvodného areálu niekdajšia vrátnica a jej okolie. Na jej mieste dnes funguje kaviareň a pražiareň s názvom Stará Baťovka, kde návštevníci nájdu aj historické vstupné hodiny – takzvané pichačky, ktoré kedysi slúžili zamestnancom na evidenciu príchodov a odchodov z práce. V susedstve sa nachádza aj reštaurácia s názvom Baťovka pub.

Príbeh Zlína a Partizánskeho dokazuje, že odkaz Tomáša Baťu nie je len historickou spomienkou. V týchto mestách sa stal súčasťou kolektívnej identity, ekonomického rozvoja i kultúrneho vedomia. Kým v Česku je tento odkaz zreteľný, na Slovensku ho Partizánske vníma ešte intenzívnejšie. V tomto symbolickom zrkadle sa odzrkadľuje minulosť, prítomnosť i nádej na budúcnosť založenú na tradíciách, inováciách a spolupráci.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti