Česká Drážna inšpekcia (DI) sa bude pri vyšetrovaní piatkovej nehody cisterien prepravujúcich toxický benzén zaoberať možnými technickými problémami na trati a vlaku, ako aj možnosťou ľudského zlyhania.
Súprava s 17 vagónmi prevážala viac ako tisíc ton nebezpečného benzénu, pričom 15 vagónov po vykoľajení začalo horieť, uvádzajú české Hospodářské noviny. Odhadovaná celková škoda, vrátane ekologických škôd, je 225 miliónov českých korún, čo predstavuje približne 9 miliónov eur.
Nehodu v Hustopečiach nad Bečvou polícia stále vyšetruje pre podozrenie zo všeobecného ohrozenia spôsobeného nedbanlivosťou. Hovorca Drážnej inšpekcie Martin Drápal uviedol, že vyšetrovanie bude skúmať technické príčiny, ako aj možnosť zlyhania ľudského faktora. Podľa Hospodárskych novín môže byť príčinou nehody vysoká rýchlosť, ktorú vlak dosiahol pri prejazde výhybkou. Drápal však zdôraznil, že je ešte predčasné špekulovať o prekročení rýchlosti, pričom údaje z rýchlomeru ešte neboli vyhodnotené.
Nezvyklé udalosti sa odohrali v piatok, keď vlaková súprava prechádzala železničnou stanicou Hustopeče nad Bečvou. Nezistené príčiny spôsobili odpojenie lokomotívy od zvyšku súpravy, ktorá prepravovala vysokotoxický benzén. Počas nehody sa časť vlaku vykoľajila a chemikália začala horieť. Lokomotíva, ktorú požiar nezasiahol, dorazila na nástupište.
Celkové škody zahŕňajú 100 miliónov českých korún na životnom prostredí, 75 miliónov na infraštruktúre a 50 miliónov na vlakovej súprave. Tieto sumy neberú do úvahy náklad, ktorý cisterny prepravovali. Ekologické škody zahŕňajú odťaženie znečistenej zeminy a dekontamináciu oblasti, pričom rozsah opatrení zatiaľ nie je presne stanovený. Hasiči už zabezpečili okolité rybníky a potoky proti úniku chemikálie.
Jedným z najväčších rizík nehody je kontaminácia podzemných vôd, keďže benzén je karcinogén prvej triedy, ktorý môže pretrvávať v prostredí aj dlhé roky. Odborníci upozorňujú, že benzén je škodlivý pre vodné organizmy a v prípade prieniku do podzemných vôd môže byť nebezpečný ešte dlhé roky. Na mieste zásahu pomáhali aj slovenskí hasiči so špeciálnym robotom, ktorý monitoruje stav cisterien a teplotu.
[modula id=“214332″]