fbpx

V ramene Dunaja sa začala letná umelá záplava. Bude trvať 21 dní

Reklama
Na snímke z vrtuľníka rieka Dunaj, Karloveské rameno, Vydrický ostrov, Most Lanfranconi, Most SNP, Starý most a Most Apollo v Bratislave v piatok 7. júna 2024. Zdroj: FOTO TASR/Martina Baumann

V ramennej sústave Dunaja sa v pondelok (17. 6.) začala letná simulovaná záplava. Trvať bude 21 dní. Vodohospodári vpustili do ramena zvýšený prietok vody, a to 60 kubických metrov (m3) za sekundu. Štátny podnik Vodohospodárska výstavba (VV) o tom informoval na svojom webe.

„Na základe požiadavky Štátnej ochrany prírody SR, Správy Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy sa uskutoční letná simulovaná záplava ľavostrannej ramennej sústavy Dunaja zvýšenými prietokmi s čiastočným zaplavením inundačného územia v zmysle dohody medzi ochrancami prírody, Výskumného ústavu vodného hospodárstva, Slovenského rybárskeho zväzu, vodohospodárov a súhlasu Okresného úradu Bratislava,“ priblížil podnik.

Záplava sa koná aj v zmysle aktuálne platného Dočasného manipulačného poriadku pre Sústavu vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros.

Vnútrozemská delta je pozostatok ramennej sústavy Dunaja, ktorá je na Slovensku ohraničená riekou Dunaj a umelým prívodným kanálom do vodného diela Gabčíkovo. Umelé záplavy majú simulovať prírodné procesy, ktoré fungovali v Dunajských luhoch pred postavením Gabčíkova.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie