Lieky neexistujú
Web FOCUS informuje, že to, čo túto hubu robí obzvlášť nebezpečnou, je fakt, že neexistujú takmer žiadne účinné lieky. Candida auris je totiž multirezistentná. Môže si vyvinúť odolnosť voči rôznym typom antimykotík, čo výrazne sťažuje liečbu.
V rámci strednej Európy je Nemecko najviac postihnuté. V susednom Rakúsku sa infekcia prvýkrát objavila v roku 2018, a to u 22-ročnej ženy so zápalom zvukovodu. „To bola taká jediná skutočná infekcia, o ktorej v Rakúsku vieme,“ povedala tamojšiemu denníku Heute mikrobiologička Birgit Willingerová. Zdravotníci podľa nej zachytili do dnešného dňa ďalších päť prípadov výskytu patogénu, v žiadnom z nich ale nedošlo k rozvoju infekcie.
Najobávanejšia vo svete
Candida auris je aktuálne jedným z najobávanejších a najnebezpečnejších hubových patogénov na celej Zemi. Vedci ju pritom objavili pomerne nedávno, konkrétne pred 15 rokmi, píše Live Science.
Počas prvých desiatich rokov sa huba rozšírila do 40 krajín. Neexistujú presné štatistiky nákazy a úmrtia, pretože mnoho prípadov zostáva neohlásených a nerozpoznaných, podľa odborníkov však určite ide o tisíce ľudí. Len v USA bolo v roku 2022 identifikovaných viac ako dvetisíc infekcií.