fbpx

V Turecku sa zatvorili volebné miestnosti, výsledky sa očakávajú až večer

Reklama
Zdroj foto: tccb.gov.tr

V Turecku sa o 17.00 h miestneho času (16.00 h SELČ) zatvorili volebné miestnosti, v ktorých mohlo približne 64 miliónov voličov odovzdať svoje hlasy v pozorne sledovaných prezidentských a parlamentných voľbách. Predbežné výsledky sa očakávajú až vo večerných hodinách, okolo 20.00 h SEČ.

Podľa agentúry AFP ide o jedny z najdôležitejších volieb v dejinách moderného Turecka. Mohli by totiž ukončiť dve desaťročia trvajúcu vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a dať tejto prevažne moslimskej krajine sekulárnejší kurz.

Išlo o prvé voľby, v ktorých sa Erdogan o úrad hlavy štátu neuchádzal ako favorit. Predvolebné prieskumy totiž naznačovali veľmi tesný súboj medzi ním a sekulárnym opozičným vodcom Kemalom Kiličdaruglom. Podľa niektorých prieskumov by mohol Kiličdaroglu dokonca prekonať 50-percentnú hranicu potrebnú na víťazstvo už v prvom kole volieb.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po hlasovaní v nedeľňajších voľbách vyjadril nádej, že ich výsledok bude „dobrý pre budúcnosť krajiny“, ich víťaza však nepredpovedal. Predtým prisľúbil, že bude rešpektovať akékoľvek demokratické rozhodnutie voličov.

Spoločný kandidát šestice opozičných strán Kemal Kiličdaroglu v nedeľu prisľúbil, že ak sa mu podarí zvíťaziť, obnoví v Turecku demokraciu po rokoch autoritatívnej vlády Erdogana a jeho islamistickej strany.

V posledných voľbách vyhral Erdogan s náskokom 52,5 percenta a účasť predstavovala viac než 86 percent. Veľmi vysoká volebná účasť sa očakávala aj v týchto voľbách, údaje o nej však bezprostredne neboli k dispozícii.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie