Väčšina poslancov sa v parlamente ocitla náhodou, koaličná kríza bola o postoch, hovorí poslanec SNS Michelko

Roman Michelko, Andrej Danko, Slovenský rozhlas
Na snímke vľavo poslanec NR SR Roman Michelko, vpravo predseda SNS Andrej Danko, dolu budova Slovenského rozhlasu v Bratislave. Zdroj: TV Spark; TASR/Jaroslav Novák, Dano Veselský
Reklama

Poslanec NR SR Roman Michelko sa stal členom Slovenskej národnej strany. V relácii Téma s Petrom Bielikom diskutoval o príčinách koaličnej krízy, vstupe do SNS, programových prioritách strany, otázke transakčnej dane, konsolidácii verejných financií, budúcnosti STVR i spore o financovanie folklórnych festivalov. Zároveň vyjadril presvedčenie, že vláda vydrží do roku 2027.

Podľa Michelka nebola koaličná kríza spôsobená hodnotovými rozdielmi, ale bojom o posty. „Táto kríza nebola o programoch, o hodnotách, ale o postoch,“ vyhlásil. Kritizoval ambicióznych jednotlivcov, ktorí podľa neho zneužívajú krehkú väčšinu v parlamente na vydieranie. „Politika je miesto s vysokou koncentráciou ľudí, ktorých schopnosti nemusia byť v rovnováhe s ich ambíciami,“ dodal.

Svoje výhrady rozšíril aj na samotné dôvody vstupu mnohých ľudí do politiky. „Väčšina sa tam ocitla náhodou – v správnom čase na správnom mieste. Len menšina má dlhodobú víziu,“ zhodnotil. Prístup niektorých aktérov označil za „morálny hazard“, ktorý je síce krátkodobo výhodný, ale dlhodobo neudržateľný.

Vstup do SNS a rozšírenie jej radov

Michelko sa stal prvým z pozvaných, ktorí prijali ponuku vstúpiť do SNS. Spomínaní sú aj Tomáš Taraba, Martina Šimkovičová či bratia Kuffovci. Vstup do strany vníma ako výzvu, nie ako príležitosť na kariérny prospech. „Vstúpiť dnes do SNS je všetko možné, len nie oportunizmus. Žiadne prospechárstvo z toho nie je,“ povedal.

Podľa neho SNS momentálne nie je v najlepšej forme a vstup nových osobností si vyžaduje „vyhrnúť rukávy“ a ísť do práce s neistým výsledkom. Ponuku na vstup od SNS prijal bez toho, aby sa o ňu usiloval. „SNS-ka prišla sama a dala mi tú ponuku. Nemal som argumenty, prečo nie, ktoré by neboli oportunistické,“ dodal.

Hlavné témy SNS

Za dôležité považuje, aby si strana vyprofilovala silnú tému, s ktorou sa bude identifikovať. „Ak má SNS prežiť, musí mať niečo, čo ju jasne odlíši,“ uviedol. Spomína cestovný ruch a šport, ktoré boli prioritami SNS v minulom volebnom období, no po rezortných zmenách ich strana stratila.

Historicky mala SNS jasne definované témy – od národnoštátnych záujmov, cez opozíciu voči maďarskej menšine až po dôraz na tradičné hodnoty. „V 90. rokoch to bolo o štátnosti. Potom cudzie nechceme, svoje nedáme,“ pripomenul. Dnes SNS podľa Michelka musí nájsť novú silnú tému, ktorá bude asociovaná práve s touto stranou a dokáže mobilizovať voličov.

Čiastočnú iniciatívu v témach kultúry a konzervativizmu už prebral premiér Fico. „Dal hrádzu proti progresivizmu,“ uznal Michelko, pričom zdôraznil, že SNS má vlastné osobnosti, ako Taraba či Šimkovičová, ktorí sú v tejto oblasti aktívni.

Spor o folklór

Jednou z tém, ktorá rezonovala v diskusii, bol spor okolo financovania folklórnych festivalov. Podľa Michelka je medzi ministerstvom kultúry a Fondom na podporu umenia dlhodobý antagonizmus. „Nie je možné vytvoriť komisie, pretože riaditeľ fondu Róbert Špoták označuje väčšinu nominovaných za osoby v konflikte záujmov. Pritom vieme, že prišli iné návrhy,“ tvrdí Michelko.

Riešením by mohla byť výnimočná kompetencia Rady fondu prideľovať financie priamo, bez rozhodnutia komisie. „Áno, je to na hrane zákona, ale v prospech festivalov. Inak môže byť neskoro,“ upozornil. Podľa Michelka ide zo strany Špotáka o zlý úmysel: „Je to čistá obštrukcia. Rada fondu dala viacero napomenutí a uznesení, ktoré ignoruje.“

Transakčná daň v obmedzenej podobe

V rámci ekonomických otázok sa v týchto dňoch kladie dôraz na konsolidáciu verejných financií a s ňou spojenú transakčnú daň. „Transakčná daň bola veľmi negatívne prijatá. Bude sa redukovať a musia sa vychytať sporné veci,“ povedal. V budúcnosti podľa neho daň môže ostať, ale len v obmedzenej podobe pre tých, ktorých sa dotýka najmenej.

Navrhuje rovnováhu medzi úsporami a novými príjmami: „Nie 95 % príjmy a 5 % úspory. Ideálny pomer je 50 na 50.“ Medzi nedotknuteľné oblasti zaradil investície, sociálne štandardy a infraštruktúru. Za možné oblasti úspor označil dôchodkový systém – najmä vdovecké či sirotské dôchodky – a štátnu administratívu.

„Treba zoštíhliť štát, ale určite nie na učiteľoch, policajtoch či hasičoch,“ dodal. Spomenul aj výdavky ministerstiev na poistenie, ktoré považuje za neefektívne. Ďalším možným zdrojom sú výnosy z hazardu, zbrojárskeho priemyslu či spotrebných daní z alkoholu, tabaku a nezdravých potravín.

Politické tlaky v STVR odmieta

Diskusia sa dotkla aj výberu nového riaditeľa STVR. Michelko dôrazne odmietol predstavu, že by SNS mala vplyv na rozhodnutie rady: „Rada je autonómna. Nie sú to figúrky na telefóne.“ Očakáva, že výber sa uskutoční na základe kvality predložených projektov a verejných vypočutí.

K myšlienke rozdelenia STVR sa vyjadril zdržanlivo. „Dnes je STVR zlúčená, ale môžeme ísť cestou konfederačnej štruktúry. Vlastný brand pre televíziu a rozhlas, oddelené zmluvy, no zatiaľ pod jednou strechou,“ vysvetlil. Dôvodom sú technické prekážky a udržateľnosť projektov z eurofondov. V súvislosti so spravodajstvom verejnoprávnych médií vyjadril výhrady k niektorým redaktorom: „Verejnoprávne médiá nemajú byť PR agentúrami koalície, ale nemajú byť ani aktivistické. A niektorí sú.“ Upozornil aj na nárast inzercie a reklamy v STVR, ktorá môže posilniť pôvodnú tvorbu.

Emancipácia SNS v koalícii?

Michelko naznačil, že Slovenská národná strana sa začína programovo emancipovať. „Máme partnerov, ale to neznamená, že všetky ich návrhy podporíme,“ povedal. Spomenul nehlasovanie za vyslanie vojakov do Lotyšska, žandársky zákon či odmietnutie hlasovania za rentu pre generálneho prokurátora Maroša Žilinku. K Žilinkovej rente sa vyjadril kriticky: „Je to extrémne účelové. Bolo to urobené tak, že to nedokážem obhájiť. Ak by to bolo na korekciu deformít z minulosti, vedel by som to obhájiť.“

Napriek preferenčnému oslabeniu koaličných strán Michelko verí, že vláda vydrží do konca funkčného obdobia. „Prežili sme sedemmesačnú krízu. Tí, čo zostali, chápu, že šarvátky nestoja za pád vlády,“ uviedol. Podľa neho je súčasná koalícia kompaktnejšia a poučila sa z vývoja. Odmietol tvrdenie, že by téma transakčnej dane mohla vládu položiť. „To nie je vec takej váhy. Je to debata, nie kríza. Politika je tvrdý šport, ale netreba byť prehnane precitlivený.“

Sledujte reláciu Téma s Petrom Bielikom s novým poslancom SNS Romanom Michelkom

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Téma s Petrom Bielikom