Zabudnite na predstavu, že poškodenie pečene hrozí len tým, ktorí holdujú alkoholu. Nový fenomén, známy ako MASLD – stukovatenie pečene spojené s metabolickou dysfunkciou, ohrozuje čoraz viac ľudí, a to aj tých, ktorí sa alkoholu ani nedotknú. Kľúčovým vinníkom sú moderné stravovacie návyky, nedostatok pohybu a tiché hormonálne zmeny. Prečítajte si, ako sa ochrániť, čo (ne)jesť a čo robiť, ak už patríte medzi rizikové skupiny.
Aj bez alkoholu môže kolabovať
Ochorenia pečene sa dnes neobmedzujú len na alkoholikov. Novodobou epidémiou sa stáva MASLD, teda metabolicky podmienené stukovatenie pečene, informuje American Liver Foundation. Ide o hromadenie tuku v pečeni bez súvislosti s alkoholom, ktoré sa môže vyvinúť do zápalu, fibrózy, cirhózy a v najhorších prípadoch aj do rakoviny.
Slovensko patrí k najhorším krajinám Európy v počte prípadov cirhózy pečene. Tá je u ľudí medzi 25 a 54 rokmi najčastejšou príčinou úmrtia.
Čo najviac škodí vašej pečeni? Odpoveď vás možno prekvapí
Najnovšie výskumy ukazujú, že za MASLD môžu najmä stravovacie zlozvyky. Prílišné množstvo červeného a spracovaného mäsa, nasýtené tuky, sladidlá ako fruktózový sirup či rafinované sacharidy vedú k ukladaní tuku v pečeni.
Tieto potraviny zároveň narúšajú črevnú mikroflóru, podporujú zápal v tele a vedú k nárastu hmotnosti, čo všetko zhoršuje stav pečene. Naopak, stredomorský typ stravovania (zelenina, ovocie, celozrnné produkty, strukoviny a zdravé tuky) môže znížiť množstvo tuku v pečeni a zlepšiť metabolické zdravie. Už len výmena hovädzieho mäsa za hydinu či šošovicu môže mať výrazný pozitívny efekt.
Obezita a cukrovka nie sú jediné faktory
MASLD postihuje až štvrtinu dospelých Američanov a výskyt prudko rastie aj u detí a mladistvých, najmä kvôli epidémii obezity. Najviac sú ohrození ľudia s nadváhou, cukrovkou 2. typu alebo metabolickým syndrómom.
U žien po menopauze riziko zvyšuje pokles estrogénu, ktorý vedie k nárastu vnútrobrušného tuku, inzulínovej rezistencii a zápalu, píše Very Well Health. Práve tieto faktory podporujú ukladanie tuku v pečeni. Niektoré výskumy dokonca ukazujú, že hormonálna substitučná liečba môže mať pozitívny vplyv na zdravie pečene, najmä pri použití transdermálneho estrogénu.
Nové lieky prinášajú nádej, no prevencia zostáva základom
Základným pilierom liečby MASLD zostávajú zmeny životného štýlu. Teda pohyb, vyvážená strava a zníženie hmotnosti. Objavujú sa však aj nové lieky, ktoré pomáhajú pacientom v pokročilých štádiách ochorenia.
Semaglutid, známy z liečby cukrovky a obezity, dokáže redukovať tuk aj zápal v pečeni. Ďalším nádejným liekom je resmetirom, ktorý zlepšuje funkciu pečene a znižuje stupeň fibrózy. Už získal aj schválenie od amerického úradu FDA.
Ako včas odhaliť problém?
Ochorenie sa často vyvíja potichu a bez príznakov, informuje American Liver Foundation. Mnohí pacienti sa o svojom stave dozvedia až v pokročilých štádiách. Práve preto je dôležité sledovať rizikové skupiny a včas zachytiť varovné signály.
Dnešná medicína ponúka neinvazívne spôsoby diagnostiky, zobrazovacie metódy a špeciálne krvné testy, ktoré dokážu odhaliť problémy v pečeni ešte predtým, než sa objavia závažné symptómy.
Stukovatenie pečene už dávno nie je problémom „alkoholikov“. Ide o masovo sa šíriaci problém, ktorý potichu devastuje zdravie miliónov ľudí. Dobrou správou je, že MASLD sa dá nielen liečiť, ale aj predchádzať mu. A často stačí naozaj málo.
Zdravšia strava, viac pohybu a včasné kontroly môžu zachrániť nielen vašu pečeň, ale aj život. Nové lieky sú sľubné, ale najväčšiu silu máte vo svojich každodenných rozhodnutiach.