Vaše maliny budú SLADŠIE, ak sa VYHNETE TOMUTO! Expertka tvrdí, že ide o častú CHYBU

Zdroj: Canva
Reklama

Letná sezóna prináša najlepšie plody malín, ale ak záhradkári neurobia jednu zásadnú zmenu vo výžive rastlín, môžu prísť o úrodu. Expertka varuje pred častou chybou. 

Malinové kríky sú v lete v plnej sile, keď prinášajú svoje najsladšie a najšťavnatejšie plody. Aby však rastliny zvládli toto obdobie plodenia a priniesli bohatú úrodu, potrebujú správne hnojenie – a to sa v polovici leta výrazne líši od toho jarného. Informuje o tom portál Express.co.uk.

„Jedna dôležitá vec, ktorú treba vedieť, je prestať s aplikáciou hnojív s vysokým obsahom dusíka, keď sa blíži čas plodenia. V tomto období sa rastlina musí sústrediť na tvorbu plodov, nie listov,“ vysvetlila Kiri Martin, záhradkárka a zakladateľka projektu Our Little Suburban Farmhouse.

Väčšina záhradkárov robí tú istú chybu

Podľa Kiri Martin záhradkári často robia tú chybu, že používajú to isté hnojivo počas celého roka. V jarných mesiacoch, keď rastlina potrebuje silu na rast výhonkov, je dusík nevyhnutný – pomáha pri tvorbe silných stoniek a listov. V lete je to však úplne iné.

Ak sa malinám v tomto čase dodáva príliš veľa dusíka, rastlina sa zameria na rast listov namiesto plodov. Výsledkom môže byť síce bujný, ale neproduktívny krík s minimálnym množstvom malých alebo slabých malín. Navyše, rastlinu bude pravdepodobne potrebné čoskoro zostrihať.

V lete radšej draslík

V letných mesiacoch, najmä v júli, by mali malinvé kríky dostávať vyvážené hnojivo alebo tekutý prípravok s vysokým obsahom draslíka – podobný tomu,aký sa používa na paradajky.

„Najdôležitejším prvkom pre vývoj plodov je draslík. Pomáha malinám rásť viac a zvyšuje ich obsah cukru, vďaka čomu sú sladšie,“ vysvetľuje Martin.

Draslík zároveň zabezpečuje pevnejšiu štruktúru plodov, vďaka čomu dlhšie vydržia na kríku a ostanú čerstvé aj v prípade, že ich okamžite nezoberiete zo záhrady.

Organické alterantívy

Okrem kupovaných hnojív existujú aj prirodzené a aekologické spôsoby, ako dodať malinám potrebné živiny. Ideálnou možnosťou je podľa Martin domáci kompost.

„Najlepší kompost, aký môžete použiť, je ten, ktorý ste si pripravili sami. Vďaka tomu aspoň z väčšej časti viete, čo obsahuje,“ dodala.

Niektorí záhradkári pridávajú do kompostu burinu s vysokým obsahom draslíka, iní využívajú odpad z kuchyne – napríklad banánové šupky, ktoré sú bohatým zdrojom práve tohto minerálu a môžu výrazne pomôcť rastlinám v štádiu plodenia.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti