Večera nie je nepriateľ. Nechoďte spať hladní, ináč si to odnesie vaše zdravie. Doprajte si TIETO dve potraviny

noc-jedlo
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/user17222333, New Africa
Reklama

Riadite sa zvyklosťou, že po 18. hodine už nič nekonzumujete, aby ste si udržali štíhlu líniu? Ľahnúť si pred spánkom hladný môže priniesť nepohodu pri zaspávaní alebo v nočných hodinách.

Už ste niekedy išli spať s prázdnym žalúdkom, a potom ste mali pocit, že by ste dokázali skonzumovať celý obsah chladničky? Určite nie ste sami.

Nekazte si nočný spánok

Hoci spánok s lačným žalúdkom sa môže zdať ako skratka k vysnívanej postave, realita nie je taká ružová, ako sa zdá. Hlad pred spaním môže v skutočnosti sabotovať váš spánok a následne si to odnesie aj vaše zdravie, informuje portál City Magazine.

Prečo by ste nemali ísť spať hladní? Na sociálnej sieti sa objavil príspevok renomovanej nutričnej poradkyne a endokrinologičky Jekateriny Tolštikovej.

Podľa odborníčky, ak sme hladní tesne pred spaním, môže to znamenať, že sme mali stresujúci, únavný deň plný naháňania sa, práce, dávok kofeínu a telu chýbajú dôležité živiny, ktoré potrebuje na nočnú regeneráciu. Nikto by si nočný spánok rozhodne nechcel kaziť.

Ignorovanie hladu a podstúpenie utrpenia v posteli výmenou za štíhlu postavu sa môže zdať ušľachtilým krokom pre vašu líniu, ale v skutočnosti je to nezmysel. Pre optimálne fungovanie počas spánku potrebujeme vyvážený príjem bielkovín, zdravých tukov, sacharidov a mikroživín. Ak tieto nie sú k dispozícii, telo nás na to upozorní.

Čo sa počíta za dobrú voľbu?

Ak ide len o jednorazový pocit hladu v noci, samozrejme, nie je dôvod na paniku. Ako hovorí Tolštiková, najlepším riešením je normálna, vyvážená strava. Ak je však chladnička prázdna a je takmer polnoc, môžu pomôcť komplexné sacharidy a zelenina.

Áno, aj pol banánu sa počíta. Ešte lepšie je aj mango. Vyhýbajte sa však jablkám a hruškám, pretože ani jedno z nich nie je riešením nočného hladu.

Keď sa vydáte na spánok hladní, telo sa neprepne do pokojného, ​​relaxačného režimu. Naopak – aktivuje stresové hormóny, ako je kortizol, ktoré nás môžu uprostred noci zobudiť s pocitom, že niečo nie je v poriadku. To znamená, že vaša hladina energie je vo veľkých problémoch.

Večera nie je nepriateľ

Pravidelný nedostatok živín pred spaním môže mať ešte vážnejšie následky. Telo začne ukladať energiu (čo znie síce síce skvele, ale v skutočnosti to značí spomalený metabolizmus) a namiesto spaľovania tukov začne energiu čerpať zo svalov, na ktorých budovaní tvrdo pracujete v posilňovni. To už zrejme neznie natoľko lákavo.

Jednoducho povedané, večera nie je nepriateľ. V skutočnosti je spojencom pre kvalitný spánok, lepšiu náladu a pri správnom prepojení aj pre metabolizmus. Vyhnete sa tak neskorému nočnému vyjedaniu chladničky.

Pokiaľ vás nabudúce pred spaním bude trápiť mierna bolesť brucha od hladu, siahnite po niečom ľahkom a výživnom. Spánok, nervy a svaly sa vám za to poďakujú.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie