Vedci objavili v Číne NOVÝ koronavírus, do ľudských buniek sa dostáva rovnakou cestou ako COVID. Je HKU5-CoV-2 hrozbou pre ľudí?

V Číne bol identifikovaný nový koronavírus, ktorý by potenciálne mohol prejsť na ľudí. Tento nový variant, pochádzajúci od netopierov, objavili vedci z Wuhanského virologického inštitútu, ktorý je známy svojimi kontroverznými výskumami.
V Číne bol identifikovaný nový koronavírus, ktorý by potenciálne mohol prejsť na ľudí. Tento nový variant, pochádzajúci od netopierov, objavili vedci z Wuhanského virologického inštitútu, ktorý je známy svojimi kontroverznými výskumami. Zdroj: X/ SARS-CoV-2 (COVID-19), FRANCE 24 Français , Pixabay/kojot
Reklama

Vedci z Wuhanského virologického inštitútu v Číne oznámili objavenie nového koronavírusu s označením HKU5-CoV-2.

Tento vírus má schopnosť prenikať do ľudských buniek podobným spôsobom ako SARS-CoV-2, ktorý v roku 2019 spustil celosvetovú pandémiu ochorenia COVID-19. Napriek tejto podobnosti však odborníci zdôrazňujú, že infekčnosť nového vírusu je podstatne nižšia. Podrobnosti o tomto objave priniesol prestížny magazín Forbes.

Nový koronavírus HKU5-CoV-2 a jeho pôvod

HKU5-CoV-2 bol identifikovaný u netopierov a patrí do širšej skupiny koronavírusov, ktoré sa prirodzene vyskytujú u cicavcov a vtákov. Kým niektoré z týchto vírusov sú pre človeka neškodné, iné – ako SARS-CoV-2 alebo MERS-CoV – môžu vyvolávať vážne respiračné ochorenia. Vedci sa zamerali na výskum HKU5-CoV-2 s cieľom lepšie pochopiť mechanizmy, ktorými sa nové vírusy dokážu preniesť na ľudí.

Zdroj:Cell

Laboratórne testy ukázali, že nový vírus sa dokáže viazať na ľudské bunky prostredníctvom receptorového enzýmu ACE2, ktorý sa nachádza na povrchu buniek tráviaceho a dýchacieho traktu. Okrem toho obsahuje aj tzv. „miesto štiepenia furínu“, ktoré zvyšuje jeho schopnosť naviazať sa na bunkovú membránu a preniknúť do vnútra bunky. Tieto výsledky boli publikované vo vedeckom časopise Cell.

Odborníci upozorňujú na nižšiu infekčnosť vírusu

Aj keď má HKU5-CoV-2 určité podobnosti so SARS-CoV-2, odborníci upozorňujú, že jeho schopnosť šíriť sa medzi ľuďmi je výrazne nižšia. Preto vedci vyzývajú k racionálnemu prístupu a varujú pred zbytočným vyvolávaním paniky.

Agentúra Bloomberg, ktorá už v piatok informovala o tejto štúdii, uviedla, že zverejnenie výskumu o netopierom víruse ovplyvnilo akciové trhy farmaceutických spoločností vyrábajúcich vakcíny proti COVID-19. Akcie spoločnosti Pfizer zaznamenali v piatok nárast o 1,5 %, zatiaľ čo akcie firmy Moderna vzrástli o 5,3 %. Spoločnosť Novavax si polepšila približne o 1 %, a to aj napriek celkovému poklesu širšieho trhu.

Na túto tému sa pre Reuters vyjadril aj popredný odborník na infekčné choroby z Minnesotskej univerzity, doktor Michael Osterholm. Podľa jeho slov už ľudia môžu mať určitú imunitu voči podobným vírusom, čo by mohlo významne znížiť riziko vzniku ďalšej pandémie.

Možnosti liečby v prípade infekcie

Vedci skúmajú rôzne možnosti, ako by sa dalo proti tomuto vírusu účinne bojovať, ak by sa v budúcnosti rozšíril medzi ľudí. Medzi najperspektívnejšie metódy liečby patria monoklonálne protilátky a antivirotiká.

Monoklonálne protilátky sú špeciálne proteíny, ktoré sú navrhnuté tak, aby cielene blokovali konkrétne vírusy. Počas pandémie COVID-19 sa tieto protilátky používali na neutralizáciu spike proteínu vírusu SARS-CoV-2, čím sa zabránilo jeho prenikaniu do ľudských buniek. Tento typ liečby je obzvlášť dôležitý pre pacientov s oslabeným imunitným systémom, ktorí môžu mať obmedzenú schopnosť vytvárať si protilátky po očkovaní.

Antivirotiká sú ďalšou možnosťou, ako potlačiť šírenie vírusu v tele. Tieto lieky už boli úspešne nasadené pri liečbe chrípky a COVID-19, pričom pomáhajú zmierniť príznaky a skrátiť dobu ochorenia.

Zhrňme si teda ešte raz kľúčové fakty o HKU5-CoV-2

  • Nový koronavírus u netopierov – Vedci z Wuhanu identifikovali vírus, ktorý sa dokáže viazať na ľudské bunky podobne ako SARS-CoV-2, avšak je menej infekčný.
  • Mechanizmus infekcie – HKU5-CoV-2 využíva receptor ACE2 a obsahuje miesto štiepenia furínu, čo mu umožňuje vstup do buniek dýchacieho a tráviaceho traktu.
  • Nízke riziko pre ľudskú populáciu – Výskumy ukazujú, že schopnosť vírusu infikovať človeka je výrazne nižšia ako pri SARS-CoV-2.
  • Možná imunita – Podľa odborníkov môžu ľudia už disponovať určitým stupňom imunity voči príbuzným koronavírusom.
  • Liečba a prevencia – Potenciálne možnosti liečby zahŕňajú monoklonálne protilátky a antivirotiká, ktoré už boli úspešne použité pri iných vírusových ochoreniach.

Vedci budú aj naďalej skúmať HKU5-CoV-2, aby lepšie pochopili jeho vlastnosti a potenciálne riziká. Zatiaľ však nie je dôvod na obavy, keďže vírus sa javí ako málo infekčný a jeho prenos na človeka je nepravdepodobný.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie