fbpx

Vedci odhalili: Tento nevinný zvyk môže zvyšovať riziko demencie

Zdroj: Pexels/Daniel Kondrashin, MART PRODUCTION

Nový výskum naznačuje, že špáranie v nose môže mať vážnejšie zdravotné následky, ako sa predpokladalo, a vedci vyzývajú na dôkladnejšie skúmanie jeho možného vplyvu na rozvoj Alzheimerovej choroby.

Podľa Independent, v nedávnom liste zverejnenom v American Journal of the Medical Sciences vedci tvrdia, že špáranie v nose môže byť významným rizikovým faktorom pre vznik tohto neurodegeneratívneho ochorenia.

Baktérie z nosa môžu ovplyvniť mozog

Doterajší výskum, aj keď je obmedzený, naznačuje, že baktérie a vírusy, ktoré sa z prstov dostanú do nosa, môžu preniknúť do mozgu a spôsobiť tam zápal. Tento zápal by mohol časom poškodzovať mozgové bunky, čo by mohlo prispievať k vzniku Alzheimerovej choroby.

Poškodenie nosnej sliznice a Alzheimer

Štúdia tiež upozorňuje, že špáranie v nose môže poškodiť nosnú sliznicu, čo môže uľahčiť prienik škodlivých mikroorganizmov do krvi a spôsobiť ďalší zápal, ktorý zvyšuje riziko demencie.

V liste sa spomína 10 štúdií, vrátane výskumu z roku 2022, financovaného National Institutes of Health (NIH), ktorý podporuje možnú súvislosť medzi špáraním v nose a Alzheimerom.

Patogény môžu cestovať až do mozgu

Vedci upozorňujú na to, že niektoré patogény, ako sú herpes vírus, koronavírus, baktérie spôsobujúce zápal pľúc a plesne, môžu cestovať cez čuchový nerv, ktorý spája nos s mozgom. Tieto mikroorganizmy môžu zasiahnuť čuchový bulbus – oblasť mozgu zodpovednú za čuch – a vyvolať infekcie, ktoré prispievajú k tvorbe amyloidových plakov, čo je kľúčový znak Alzheimerovej choroby.

Niekoľko patogénov, ktoré prenikajú do mozgu cez nosnú sliznicu, bolo spojených s Alzheimerovou chorobou a boli izolované počas posmrtných analýz,“ uvádza sa v liste.

Výzva na ďalší výskum

Tieto štúdie naznačujú, že špáranie v nose je významným rizikovým faktorom a prispieva k progresii Alzheimerovej choroby. Odporúčame ďalší výskum, najmä väčšie prípadové kontrolné štúdie, aby sa táto asociácia podrobnejšie preskúmala.

Autori listu, vedci z Services Institute of Medical Sciences v Pakistane a Hamad Medical Corporation v Katare, nadväzujú na predchádzajúce štúdie vrátane výskumu z Austrálie, ktorý tiež upozorňoval na potenciálne riziká spojené so špáraním v nose v súvislosti s Alzheimerom.

Prevencia je kľúčová

Vedci odporúčajú jednoduché preventívne opatrenia, ako napríklad pravidelné umývanie rúk, aby sa znížilo riziko spojené s týmto zvykom.

Jednou z lekcií z pandémie Covid-19 je dôležitosť hygieny rúk,“ píšu vedci, pričom zdôrazňujú dôležitosť pravidelného umývania rúk a používania dezinfekčných prostriedkov, aby sa znížili riziká spojené so špáraním v nose.

Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie v Spojenom kráľovstve a postihuje približne 850 000 ľudí.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie