Vedci ponúkajú rozprávkovú SUMU za vyriešenie ZÁHADY: Vylúštite TOTO staroveké písmo a dostanete poriadny balík

Archeologický objav
Zdroj: Unsplash/Youtube
Reklama

Starobylá civilizácia v údolí rieky Indus zanechala po sebe množstvo archeologických nálezov, no jej písmo zostáva nepreložené. Vedci, lingvisti aj nadšenci sa snažia rozkúskovať jeho tajomstvá, no bez väčších úspechov. Počítačová veda a moderné metódy poskytujú nádej, avšak aj napriek vyhláseniu miliónovej odmeny ostávajú odpovede v nedohľadne.

Lovci kódov a ich neodbytné tvrdenia

Rajesh PN Rao, profesor na University of Washington a expert na indoúdolské písmo, dostáva každý týždeň e-maily od ľudí, ktorí tvrdia, že rozlúštili starodávny kód. „Tvrdia, že to vyriešili a že ‚prípad je uzavretý‘,“ povedal Rao pre BBC. Títo samozvaní lúštitelia pochádzajú najčastejšie z Indie alebo sú indického pôvodu, čo len umocňuje národné a kultúrne nadšenie okolo tohto tajomstva.

Miliónová odmena za prelomenie kódu

Predseda vlády indického štátu Tamilnádu MK Stalin nedávno vyhlásil odmenu vo výške 1 milióna dolárov pre kohokoľvek, kto dokáže rozlúštiť indoúdolské písmo. Jeho rozhodnutie prišlo po tom, čo tamojší vedci identifikovali podobnosť medzi znakmi tohto písma a starobylými nálezmi v Tamilnáde. Podľa odborníkov je Stalinovo rozhodnutie aj politickým krokom, ktorý ho prezentuje ako zástancu tamilského kultúrneho dedičstva v opozícii voči centrálnej indickej vláde.

Obrázok
Zdroj: X/@BiancoDavin

Nezodpovedané otázky starobylej civilizácie

Induská civilizácia, známa aj ako harappská, existovala pred viac ako 5 000 rokmi na území dnešnej Indie a Pakistanu. Bola to jedna z prvých mestských spoločností na svete a jej obyvatelia vytvorili vyspelé mestá s pokročilou infraštruktúrou. Napriek tomu sa z ich písomnej histórie zachovali len krátke nápisy na tabuľkách a keramike. „Indoúdolské písmo je pravdepodobne najdôležitejší nerozlúštený systém písma,“ tvrdí indológ Asko Parpola pre BBC.

Moderná veda prichádza na pomoc

Výskumníci sa pokúšajú o prelomenie indoúdolského písma pomocou počítačovej analýzy a strojového učenia. Nisha Yadav z Tata Institute of Fundamental Research (TIFR) v Bombaji spolu s Raoom analyzuje vzory písma a objavila zaujímavé štatistické znaky. „Stále nevieme, či znaky predstavujú celé slová, časti slov alebo vety,“ upozorňuje Yadav pre BBC.

Ich výskum identifikoval 67 najčastejších znakov, ktoré pokrývajú 80 % nápisov. Najpoužívanejším symbolom je znak pripomínajúci džbán s dvoma rukoväťami. Vedci navyše zistili, že texty sa zvyčajne začínajú väčším počtom znakov a postupne ich ubúda.

Obrázok
Zdroj: X/@bsindia

Chýbajúci kľúč: Rosettská doska

Najväčšou prekážkou pri rozlúštení indoúdolského písma je absencia dvojjazyčného textu, akým bola Rosettská doska pri egyptských hieroglyfoch. Rao pripomína, že podobné problémy majú aj iné nerozlúštené písma, ako protoelamské písmo v Iráne, lineárne A z Kréty či etruské písmo.

Hoci Stalinova odmena dodala téme novú dynamiku, vedci zostávajú skeptickí. „Ďalej napredujeme, ale čo presne písali ľudia indoúdolskej civilizácie? To by sme radi vedeli,“ uzatvára Yadav pre BBC.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti