Vedci objavili a prebudili k životu niekoľko druhov živočíchov, ktoré zostali desiatky tisíc rokov zachované v zamrznutej sibírskej pôde. Ich prežitie umožnil stav nazývaný kryptobióza, vďaka ktorému dokážu odolávať extrémnym podmienkam.
Červy ožili po 46-tisíc rokoch
Až 46-tisíc rokov čakali na oživenie červy druhu Panagrolaimus kolymaensis, ktoré patria medzi háďatká. Autori štúdie, publikovanej v časopise PLOS Genetics, ich objavili v hĺbke približne 37 metrov v permafroste – trvalo zamrznutej pôde na Sibíri.
Tajomstvo ich prežitia
Červy prežili v stave kryptobiózy. „Niektoré organizmy v prírode si vyvinuli schopnosť prejsť v nepriaznivých podmienkach do stavu pozastaveného metabolizmu. Tento proces si vyžaduje kombináciu genetických a biochemických zmien, ktoré organizmu umožňujú prežiť dlhé obdobie,“ uviedli autori štúdie.
Dôležitý objav pre evolúciu
„Naše zistenia sú dôležité pre pochopenie evolučných procesov. Trvanie jednej generácie sa môže predĺžiť z dní na tisícročia a dlhodobé prežívanie jedincov môže viesť k znovuzaloženiu inak vyhynutých línií,“ dodali vedci.
Podobný objav sa podaril už pred niekoľkými rokmi. V hĺbke 3,5 metra v permafroste na Sibíri vedci objavili bdeloidky, ktoré v zamrznutej pôde prežívali približne 24-tisíc rokov. Po oživení sa začali klonovať, ako opísali výskumníci v časopise Current Biology.
Vedci skúšajú nemožné
Niektorí vedci však idú v oživovaní organizmov ešte ďalej. Spoločnosť Colossal Biosciences pracuje na návrate mamutov na našu planétu. Ako v utorok informovala agentúra AP, ich nedávnym úspechom je vytvorenie geneticky modifikovanej myši s hustou srsťou.
„Každá z týchto genetických variácií sa už prirodzene vyskytuje u niektorých druhov myší,“ uviedla hlavná vedecká pracovníčka spoločnosti Colossal Beth Shapiro. Vedci ich však dokázali spojiť do jedného organizmu. Niektorí výskumníci však výsledky tohto experimentu spochybňujú.