Vedci analyzovali údaje z troch štúdií, ktoré hodnotili bezpečnosť a účinnosť atogepantu. Každá zo štúdií trvala dvanásť týždňov a zameriavala sa na rýchlosť, s akou liek priniesol úľavu od bolesti.
Migréna postihuje približne jedného z ôsmich ľudí a predstavuje druhú najčastejšiu príčinu invalidity na svete. U mladých žien je dokonca hlavnou príčinou invalidity, píše portál ČT24. Keďže ide o rozšírený zdravotný problém, vedci neustále hľadajú bezpečné a účinné liečebné metódy. Doterajšie lieky síce pomáhajú, no často trvá dlhší čas, kým sa pre pacienta stanoví optimálne dávkovanie.
Novým riešením je liek atogepant, ktorý bol nedávno schválený a už sa predpisuje. Štúdie publikované v odbornom časopise Neurology ukázali, že už v prvý deň užívania lieku sa pravdepodobnosť výskytu migrény výrazne znížila. Migrénové záchvaty môžu trvať od štyroch do 72 hodín a často ich sprevádzajú nevoľnosť, vracanie, strata chuti do jedla a precitlivenosť na svetlo, zvuky či pachy.
Richard B. Lipton z Albert Einstein College of Medicine v Bronxe, ktorý sa podieľal na výskume, upozorňuje, že pri súčasných liekoch môže trvať týždne až mesiace, kým sa nájde správne dávkovanie. Mnohí pacienti preto liečbu predčasne ukončia, pričom niektorí zažívajú aj vedľajšie účinky.
Výsledky troch štúdií podrobili porovnávaniu
V rámci výskumu vedci porovnali výsledky troch štúdií. V prvej a druhej štúdii sa sústredili na pacientov s epizodickou migrénou, ktorí trpeli bolesťami hlavy maximálne štrnásť dní mesačne. Tretia štúdia sa zamerala na pacientov s chronickou migrénou, ktorí mali bolesti hlavy najmenej pätnásť dní v mesiaci.
Výsledky ukázali, že u ľudí užívajúcich atogepant bola pravdepodobnosť výskytu migrény nižšia o 61 % v prvej štúdii, o 47 % v druhej a o 37 % v tretej štúdii. Okrem toho sa znížil aj počet dní s migrénami. Pacienti z prvých dvoch štúdií zaznamenali v priemere o jednu migrénu menej týždenne, zatiaľ čo v tretej štúdii sa počet dní s migrénou znížil o približne 1,5 dňa týždenne. Kvalita ich života sa tiež zlepšila, keďže bolesti boli menej intenzívne a menej ovplyvňovali ich každodenné aktivity.
Napriek sľubným výsledkom má štúdia určité obmedzenia. Väčšinu účastníkov tvorili ženy bielej rasy, preto budú potrebné ďalšie výskumy na potvrdenie účinnosti lieku u širšej populácie.